Ikony. Warsztaty twarzą w twarz z Jezusem

Kolejna edycja warsztatów ikonopisarskich dla początkujących - organizowanych przez Katarzynę Kobuszewską z Pracowni Ikonograficznej w Płocku wraz z Wrocławską Grupą Ikonopisarską im. św. Teresy Benedykty od Krzyża - rozpocznie się w marcu.

Organizatorzy proponują przedstawienie Najświętszego Oblicza w Mandylionie.

Uczestnicy zajęć będą się uczyć pisania ikony zgodnie z wielowiekową tradycją, w technice tempery chudej. Warsztaty będą realizowane w czasie trzech dwudniowych zjazdów, od marca do maja, w Wielopokoleniowym Centrum Aktywności we Wrocławiu, przy ul. Kasprowicza 46. Zapisy trwają do 26 lutego; ilość miejsc ograniczona.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.piszemyikony.pl, a także u Agnieszki Marcinkowskiej – piszemyikony@wp.pl, tel. 512979073

Ikony. Warsztaty twarzą w twarz z Jezusem   W czasie warsztatów. Archiwum prywatne Katarzyny Kobuszewskiej

Co daje uczestnictwo w tego typu zajęciach?

Organizatorzy wspominają o kilku konkretnych korzyściach:

Wyciszenie

Zajęcia w dużej mierze odbywają się w ciszy, skupieniu, modlitewnej atmosferze. Osoby na co dzień pochłonięte obowiązkami, pracą, wskazują na wewnętrzne wyciszenie, uspokojenie emocji. Pisanie ikon łączy doświadczenie praktyczne z duchowym. Poprzez proste czynności malarskie wchodzimy w głęboką modlitwę.

Pasja

Warsztaty dla początkujących nie wymagają absolutnie żadnych umiejętności malarskich ani uzdolnień. Specyfika malarstwa ikonowego sprawia, że każdy uczestnik doświadcza pewnego rodzaju cudu powstania ikony. Ostatnie dni warsztatów zwykle obfitują w zaskoczenie i niedowierzanie efektem prac. Dotychczasowe edycje warsztatów pokazują, że spora część uczestników kontynuuje pisanie ikon w domowym zaciszu lub pogłębia umiejętności na kolejnych warsztatach.

Ożywienie wiary

Pisanie ikon skłania do sięgania do Słowa Bożego, lektury duchowej, poznawania hagiografii, historii Kościoła oraz zgłębiania teologii. Nieodłącznym elementem życia ikonopisa staje się liturgia, korzystanie z sakramentów. Z czasem przynosi to widoczne owoce w życiu wrocławskich wspólnot parafialnych.

Przyjaźnie

Wrocławskie warsztaty ikonopisarskie zaowocowały wieloma trwałymi przyjaźniami. Ich uczestnicy spotykają się co jakiś czas w grupie, dzieląc się doświadczeniem oraz wspierając się wzajemnie. Tworzą się też małe domowe grupki piszących ikony.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..