"Tramwaj zwany ogrzewaniem", czyli inaczej StreetTram, umożliwia osobom w trudnej sytuacji - zwłaszcza w kryzysie bezdomności - schronić się przed mrozem. Na każdego czeka też ciepły posiłek i gorąca herbata.
Tramwaj stanął 12 lutego wieczorem na torze odstawczym przy Mostach Mieszczańskich we Wrocławiu. Stać będzie codziennie od 20.30 do 6.00 przez tydzień - do 6.00 rano w piątek 19 lutego. Akcja może zostać przedłużona, jeśli nie ustąpią mrozy.
- Od ponad roku po wrocławskich ulicach w zimowych miesiącach krąży Streetbus, wspierający osoby potrzebujące takiej pomocy - mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. - Wiemy, jak potrzebna była to inicjatywa, bo każdego tygodnia korzysta z niego 600-700 podopiecznych. Ponieważ właśnie mierzymy się z najmroźniejszą od lat zimą, podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu działań pomocowych - wyjaśnia.
Wnętrze tramwaju, dwuwagonowego Konstala 105NaWr, zostało przygotowane w taki sposób, aby wydawanie posiłków było zgodne z obostrzeniami sanitarnymi. Wydzielona została strefa, która ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno osobom w kryzysie bezdomności, jak i streetworkerom oraz motorniczemu.
Prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder podkreśla otwartość MPK na społeczne inicjatywy wspierające osoby w trudnej sytuacji życiowej.
Niedaleko miejsca postoju tramwaju została zamontowana również przenośna toaleta, z której mogą korzystać osoby odwiedzające StreetTram.
- Zima to szczególnie trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności - mówi Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Nasi pracownicy wraz ze strażnikami miejskimi codziennie patrolują miasto, udzielają wsparcia i kierują osoby potrzebujące do miejsc, w których mogą otrzymać wsparcie. Na terenie miasta działa 10 schronisk oraz kilkanaście innych miejsc, w których potrzebujący wrocławianie mogą zyskać pomoc - relacjonuje.
Nowatorska inicjatywa organizowana jest dzięki współpracy MPK Wrocław, Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Fundacji "Homo Sacer".
- W okresie niskich temperatur dostęp do placówek pomocowych bywa utrudniony - mówi Andrzej Ptak z Fundacji Homo Sacer. - Tramwaj jest alternatywną formą pomocy w duchu redukcji szkód, która ma sprawić, że osoby w kryzysie bezdomności nie będą spały w piwnicach czy w pustostanach - dodaje.