Kilkudniowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizuje stowarzyszenie Odra-Niemen. Od 22 lutego możemy wziąć udział w różnych wydarzeniach ku czci żołnierzy II konspiracji niepodległościowej.
Wbrew powszechnie panującej opinii, że żołnierze wyklęci to historia Polski wschodniej - Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny czy Podkarpacia, to właśnie Wrocław w latach czterdziestych XX wieku był tyglem działalności niepodległościowej i znaczącym skupiskiem żołnierzy niezłomnych.
- Dziś przeciętny wrocławianin bardzo mało wie na temat działalności żołnierzy wyklętych w naszym mieście. A przecież przez II konspirację we Wrocławiu przewinęło się wiele tysięcy osób działających w ponad 200 organizacjach i grupach niepodległościowych. Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu, będący głównym ogniwem komunistycznej „sprawiedliwości”, skazał w latach 1946-1955 ponad 11 tysięcy osób, a przecież oprócz niego wyroki w procesach politycznych wydawały także sądy grodzkie, okręgowe czy apelacyjne - informuje Eugeniusz Gosiewski, wiceprezes Odry-Niemen.
W tym roku pandemia pokrzyżowała nieco plany związane z obchodami 1 marca, ale nie zniweczyła ich zupełnie. Za pomocą transmisji internetowych oraz wydarzeń online Odra-Niemen wraz z sympatykami i chętnymi chcą uczcić pamięć bohaterów II konspiracji niepodległościowej. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem "Jeśli zapomnę o nich...".
Już od 22 lutego będzie można wysłuchać podcastów z kombatantami i o kombatantach II konspiracji, a także z członkami rodzin żołnierzy wyklętych. Premiera odbywa się codziennie na stronie wydarzenia na Facebooku pod hasłem „Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021”. Między 14.00 a 16.00 będą prezentowane podcasty ze świadkami historii z różnych stron Polski.
Od 26 lutego Odra-Niemen uruchamia nieodpłatny dostęp do platformy z filmami związanymi z tą historią. Link zostanie podany TUTAJ.
Także 26 lutego odprawiona zostanie Droga Krzyżowa z rozważaniami na temat żołnierzy wyklętych o godz. 17.15 w paulińskim sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła przy ul. św. Antoniego 30 we Wrocławiu. Po modlitwie na Facebooku odbędzie się premiera materiału "Płomień dla nieodnalezionych" o godz. 19.
27 lutego od godz. 17 dzięki transmisji na żywo TUTAJ możemy wysłuchać koncertu pamięci oraz rozmów z zaproszonymi gośćmi na temat żołnierzy wyklętych. 1 marca ruszy konkurs z nagrodami, a o godz. 18 zbiorczy spot z relacji zapalenia zniczy w całej Polsce.
Więcej szczegółów i informacji znajdziemy na Facebooku pod hasłem "Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021".