Nowy numer 9/2021 Archiwum

"Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią" [wideo]

Rozważania pierwszego z siedmiu słów Jezusa na krzyżu w ramach kazań pasyjnych głoszonych podczas nabożeństw Gorzkich Żali (2021) w katedrze wrocławskiej przez proboszcza, ks. Pawła Cembrowicza. Warto posłuchać.

W kazaniu pasyjnym wygłoszonym podczas nabożeństwa Gorzkich Żali ks. Paweł Cambrowicz podkreślił wagę słowa w naszym życiu.

Zwrócił uwagę na jego znaczenie w relacjach międzyludzkich i w komunikacji, zwłaszcza z tymi, których kochamy. Zauważył też, że ma ono wielką moc budującą jak i - gdy jest nieodpowiednio użyte - raniącą.

Następnie tłumaczył, że Słowo Boże jest pełne miłości i troski o człowieka. - Wszystko to służy ukazaniu naszej ludzkiej odpowiedzialności za wypowiadane słowo. Nasze słowa mogą sprowadzić życie lub śmierć, tworzą lub niszczą. A zwieńczeniem tego dramatu są słowa wypowiedziane przez Jezusa na krzyżu. Są naszym skarbem, ponieważ w nich zakorzeniona jest wiara, że nasze ludzkie słowa są w stanie dosięgać swojego ostatecznego celu i przeznaczenia - tłumaczył.

Ks. Cembrowicz zaznaczył, że nabożeństwo siedmiu słów Jezus na krzyżu ma swoje początki w średniowieczu. - Tych siedem słów zaprasza nas do tego, by wierzyć, że słowa mają naprawdę swoje znaczenie. - Te słowa powinny zapaść nam w umysły i serca oraz strzec przed każdym możliwym niebezpieczeństwem, przed upadkiem, zdradą, otchłanią i przed śmiercią.

Podczas pierwszego nabożeństwa rozważane były słowa z Ewangelii wg. św. Łukasza: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią". Proboszcz katedry wrocławskiej podkreślił, że to błaganie do Boga Ojca za oprawcami Jezusa i tymi, którzy przyczynili się do Jego ukrzyżowania, ale również za każdego z nas. - Bo każde zło, które uczyniłem, każdy grzech przyczynił się do ukrzyżowania Jezusa.

- Pierwsze słowo Jezusa prowadzi nas do pojednania z Bogiem, do pojednania z człowiekiem, z bliźnim, do pojednania z sobą samym - zaznaczył ks. Cembrowicz.

Posłuchaj całego kazania:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama