Rozważania pierwszego z siedmiu słów Jezusa na krzyżu w ramach kazań pasyjnych głoszonych podczas nabożeństw Gorzkich Żali (2021) w katedrze wrocławskiej przez proboszcza, ks. Pawła Cembrowicza. Warto posłuchać.
W kazaniu pasyjnym wygłoszonym podczas nabożeństwa Gorzkich Żali ks. Paweł Cambrowicz podkreślił wagę słowa w naszym życiu.
Zwrócił uwagę na jego znaczenie w relacjach międzyludzkich i w komunikacji, zwłaszcza z tymi, których kochamy. Zauważył też, że ma ono wielką moc budującą jak i - gdy jest nieodpowiednio użyte - raniącą.
Następnie tłumaczył, że Słowo Boże jest pełne miłości i troski o człowieka. - Wszystko to służy ukazaniu naszej ludzkiej odpowiedzialności za wypowiadane słowo. Nasze słowa mogą sprowadzić życie lub śmierć, tworzą lub niszczą. A zwieńczeniem tego dramatu są słowa wypowiedziane przez Jezusa na krzyżu. Są naszym skarbem, ponieważ w nich zakorzeniona jest wiara, że nasze ludzkie słowa są w stanie dosięgać swojego ostatecznego celu i przeznaczenia - tłumaczył.
Ks. Cembrowicz zaznaczył, że nabożeństwo siedmiu słów Jezus na krzyżu ma swoje początki w średniowieczu. - Tych siedem słów zaprasza nas do tego, by wierzyć, że słowa mają naprawdę swoje znaczenie. - Te słowa powinny zapaść nam w umysły i serca oraz strzec przed każdym możliwym niebezpieczeństwem, przed upadkiem, zdradą, otchłanią i przed śmiercią.
Podczas pierwszego nabożeństwa rozważane były słowa z Ewangelii wg. św. Łukasza: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią". Proboszcz katedry wrocławskiej podkreślił, że to błaganie do Boga Ojca za oprawcami Jezusa i tymi, którzy przyczynili się do Jego ukrzyżowania, ale również za każdego z nas. - Bo każde zło, które uczyniłem, każdy grzech przyczynił się do ukrzyżowania Jezusa.
- Pierwsze słowo Jezusa prowadzi nas do pojednania z Bogiem, do pojednania z człowiekiem, z bliźnim, do pojednania z sobą samym - zaznaczył ks. Cembrowicz.
Posłuchaj całego kazania: