Nowy numer 8/2021 Archiwum

Dzień Myśli Braterskiej - harcerze z różnych organizacji łączą się ze sobą

Jeśli masz znajomego lub przyjaciela harcerza - nie zapomnij złożyć mu życzeń 22 lutego!

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie z okazji urodzi Roberta Boden-Powella, twórcy i założyciela skautingu.

- Dzisiaj wszyscy, którzy żyją ideałami skautowymi, pamiętają o sobie nawzajem, bez względu na organizację harcerską, do której należą. 22 luty uświadamia naszemu środowisku, że skauci i harcerze są dla siebie braćmi i siostrami. Codziennie, nie tylko dzisiaj - mówi ks. kan. Mariusz Sobkowiak, Duszpasterz Krajowy Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego. 

Jak podkreśla, ten dzień nie jest wydmuszką, ale realnym czasem budowania jedności i solidarności wśród tych, którzy na co dzień żyją i wprowadzają ideały harcerskie, które określił Boden-Powell.

- Harcerze wysyłają sobie życzenia, wrzucają do internetu wspólne zdjęcia z różnych wypraw - wędrówek, czy obozów. Ożywają wspomnienia. Pamiętajmy, że DMB daję również okazję do szczególnej modlitwy za siebie nawzajem. Harcerze o tym wiedzą - zaznacza ks. Sobkowiak.

Tłumaczy przy tym, że duch skautowy jest jeden, ale wyraża się on przez różne organizacje, które wprowadzają w życie ideały skautowe, stosując pedagogikę Boden-Powella.

- Oczywiście, że są między nami różnice, ale wszyscy budujemy na tych samych wartościach - podsumowuje duszpasterz Skautów Europy.

W ten szczególny dzień ciekawe nagranie przygotowało wrocławskie liceum urszulańskie, do którego uczęszczają członkowie kilku różnych organizacji harcerskich. Korzystając z nadarzającej się okazji postanowili oni opowiedzieć innym o swoich przygodach, wyzwaniach i osiągnięciach. Obejrzycie sami:

Dzień Myśli Braterskiej 2021 w #urszu
Liceum Urszulańskie Wrocław

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama