Nowy numer 15/2021 Archiwum

Św. Józef odwiedza domy mieszkańców parafii pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu

Peregrynacja ikony św. Józefa rozpoczęła się 1 marca - na początku miesiąca poświęconego Opiekunowi Pana Jezusa - w kościele pw. Świętej Rodziny. Jest to jedna z jubileuszowych świątyń archidiecezji wrocławskiej w Roku św. Józefa.

Obraz został przekazany pierwszej z rodzin po wieczornej Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem ks. Wojciecha Jednoroga.

– Mamy nadzieję, że trwająca peregrynacja ożywi kult św. Józefa – mówi proboszcz, ks. Piotr Jakubuś. – Chcemy, by Święty scalił, zjednoczył członków rodziny w ich codziennym zabieganiu, by mogli się spotkać na modlitwie. Oczywiście ikonę mogą przyjmować też osoby samotne. Św. Józef jest patronem różnych stanów. Zauważamy, że chęć udziału w peregrynacji zgłasza wielu młodych małżonków, co bardzo cieszy.

Św. Józef odwiedza domy mieszkańców parafii pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu   Św. Józef rozpoczyna wędrówkę. Agata Combik /Foto Gość

Duszpasterze proponują, by na czas nawiedzenia umieścić ikonę w specjalnie przygotowanym miejscu, dokonać zawierzenia rodziny św. Józefowi, odmówić Różaniec, Apel Jasnogórski, podjąć modlitwę w innych jeszcze formach.

– Peregrynacja ikony św. Józefa to inicjatywa zainaugurowana w marcu, miesiącu mu poświęconym, jeśli jednak będzie duże zainteresowanie, wędrówka obrazu potrwa dłużej. Wiemy, że do naszego kościoła przychodzą także osoby spoza parafii – jeśli będą chciały ugościć ikonę, jesteśmy wobec nich otwarci.

Św. Józef odwiedza domy mieszkańców parafii pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu   Inna ikona Świętego w Roku św. Józefa została intronizowana we wnętrzu kościoła. Agata Combik /Foto Gość

W kościele na wrocławskim Sępolnie św. Józefa dostrzec można w prezbiterium – na pięknej mozaice przedstawiającej scenę odnalezienia Pana Jezusa w świątyni, a także na jeszcze jednej ikonie, która została intronizowana w tym roku, gdy kościół został ustanowiony kościołem jubileuszowym.

– Powstała jakiś czas temu podczas warsztatów ikonopisarskich prowadzonych w naszej parafii – mówi proboszcz. – Towarzyszy nam w Roku św. Józefa, ale obecna jest także w czasie Mszy św. ku jego czci – odprawianych już od dawna, w 3. czwartek miesiąca. Modlimy się wtedy w intencji ojców, mężczyzn, ich rodzin.

Św. Józef odwiedza domy mieszkańców parafii pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu   Msza św. rozpoczynająca peregrynację. Agata Combik /Foto Gość

Peregrynująca ikona, „omodlona” przez kolejne rodziny, zapewne już na stałe pozostanie w parafii. Pokryta została płytą z pleksi, by łatwiej było przestrzegać rygorów sanitarnych. Osoby chętne do włączenia się w peregrynację mogą się zgłaszać w zakrystii kościoła. Przyjmująca ikonę rodzina lub indywidualna osoba zapraszana jest na konkretny dzień na Mszę św. o 18.00. Odnosi obraz kolejnego dnia przed wieczorną Eucharystią.

Św. Józef odwiedza domy mieszkańców parafii pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu   Św. Józef przedstawiony jest także na mozaice w prezbiterium. Agata Combik /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama