Z okazji 83. rocznicy ich ogłoszenia na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 r., Rodzina Rodła zaprosiła wrocławian na obchody rozpoczęte pod tablicą z tekstem Prawd Polaków spod Znaku Rodła przy kościele pw. św. Marcina.
To w tym kościele – niegdyś należącym do kompleksu piastowskiego zamku – w czasie międzywojennym modlili się przedstawiciele wrocławskiej Polonii, uczestnicząc w nabożeństwach w języku polskim.
Zdjęcia:
Uroczysty apel przy murach świątyni odbył się 6 marca z udziałem wojskowej asysty honorowej Garnizonu Wrocław z Akademii Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu, pocztów sztandarowych, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Głos zabrali m.in. poseł Jacek Świat, dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk, który odczytał list ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, konsul honorowy Austrii we Wrocławiu Edward Wąsiewicz.
Po oddaniu przez żołnierzy salwy honorowej i złożeniu wieńców pod tablicą uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego, a potem – także online – wysłuchać wykładu Tadeusza Szczyrbaka, prezesa Rodziny Rodła – Wrocław pt. „Kongres Berliński z 6 marca 1938 r. ukoronowaniem XV-letniej działalności Związku Polaków w Niemczech.”
Bp Jacek Kiciński mówił w homilii o Dekalogu, o fundamentalnych prawach wpisanych w serce człowieka. Przypomniał również Prawdy Polaków spod Znaku Rodła – wyrażające tożsamość Polaka i patrioty, przypominających o tradycji, przekazie wiary, uczących szacunku do drugiego człowieka i miłosierdzia, miłości do Ojczyzny i narodu.
– Wspominając 83. rocznicę ich ogłoszenia, prośmy o łaskę wzajemnego pojednania i opamiętania – mówił. – Potrzeba nam pokoju, by świat w którym żyjemy czynić bardziej ludzkim, by nasza Ojczyzna była miejscem, w którym człowiek człowiekowi bratem jest.
Prawdy Polaków spod Znaku Rodła zostały ogłoszone na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 r. Jak przypomina Rodzina Rodła, stały się katechizmem narodowym, „małym dekalogiem” polskości, swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem.
Oto one:
„Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!”