Nowy numer 15/2021 Archiwum

Wrocławscy dominikanie przepraszają za nadużycia w duszpasterstwie akademickim

Wrocławscy dominikanie wystosowali oświadczenie, w którym przepraszają za nadużycia w duszpasterstwie akademickim.

Wrocławscy dominikanie opublikowali na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym przepraszają za sposób funkcjonowania duszpasterstwa akademickiego "Dominik" w latach 1996-2000. Czytamy w nim m.in.:

(...) w ramach naszego duszpasterstwa akademickiego działał intensywny mechanizm przypominający funkcjonowanie religijnej sekty. Świadectwa pokrzywdzonych – osób wówczas dorosłych – przekonują nas dzisiaj, że ówczesny duszpasterz pod pozorem pobożności wyrządził wielką krzywdę wiernym, stosując przemoc fizyczną, psychiczną, duchową, a nawet seksualną.

Wrocławska wspólnota dominikanów podkreśla w przekazanym wiernym komunikacie, że są otwarci na konfrontację z przeszłością.

Czy jednak wydarzenia sprzed dwudziestu lat to jedyna ciemna karta w powojennej historii dominikańskiej posługi we Wrocławiu? Tego chcielibyśmy się dowiedzieć, gdyż chcemy skonfrontować się z każdym złem i w miarę możliwości je naprawić i zadośćuczynić.

W dalszej części oświadczenia znajduje się zachęta skierowana do wszystkich ,którzy doznali jakichkolwiek krzywd z rąk wrocławskich dominikanów, do zgłoszenia osobiście, telefonicznie lub mailowo. Wspólnota zakonna zapewnia, że wszystkie zgłoszenia zostaną przekazane kompetentnym władzom kościelnym jak i - w razie konieczności - organom ścigania.

Informacje o tym gdzie można dokonać zgłoszeń znajdują się TUTAJ. 

Całe oświadczenie do odczytana na kolejnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama