19 marca o 11.00 zostanie odprawiona Msza św. ku czci św. Józefa (transmisja na www.wroclaw.gosc.pl). Będziemy modlić się w intencji metropolity wrocławskiego, obchodzącego patronalne święto, a także w intencji bp. Jacka Kicińskiego, w 5. rocznicę święceń biskupich. Przez cały Rok św. Józefa w archikatedrze trwa modlitwa za przyczyną świętego.
Podczas Eucharystii abp Józef Kupny na mocy posiadanych przywilejów udzieli Błogosławieństwa Papieskiego z odpustem zupełnym.
„Odpustu zupełnego udziela się wiernym, którzy pobożnie przyjmą błogosławieństwo udzielone przez biskupa, choćby ze słusznej przyczyny fizycznie nie uczestniczyli w świętych obrzędach, jednak pobożnym nastawieniem serca będą śledzili je przez bezpośrednią transmisję telewizyjną lub radiową oraz przez inne środki społecznego przekazu” – wyjaśnia wrocławska kuria.
By uzyskać odpust zupełny należy spełnić następujące warunki: wykluczenie przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeśli ten warunek jest nie do końca spełniony odpust jest tylko częściowy), spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża Franciszka.
W katedrze trwa do św. Józefa. Zostanie zakończona 18 marca o 18.00 uroczystym nabożeństwem poprzedzającym Mszę św.
Witraż w kaplicy pw. św. Józefa. Agata Combik /Foto GośćKatedra należy do kościołów jubileuszowych w Roku św. Józefa. 19 dnia każdego miesiąca można tu uczestniczyć w specjalnej modlitwie do św. Józefa. W środy o 9.00 odprawiane są Msze św. wotywne ku czci świętego.
Opiekunowi Świętej Rodziny poświęcona jest jedna z katedralnych kaplic – znajdująca się tuż obok zakrystii. Zobaczymy w niej obraz św. Józefa – jeden z nielicznych ocalałych w katedrze z pożogi wojennej, także powojenny wizerunek Świętej Rodziny uciekającej do Egiptu oraz piękny witraż z lat 50. Znajduje się na niej m.in. scena śmierci św. Józefa – umierającego w ramionach Jezusa. Św. Józefa dostrzec można także w ołtarzu głównym, tzw. ołtarzu bp. Andreasa Jerina – przy zamkniętych skrzydłach. Ukazany został w kwaterze, na której przedstawiono Nawiedzenie św. Elżbiety. Oprócz Maryi i matki św. Jana Chrzciciela znaleźli się tam także św. Józef i Zachariasz.