Abp Józef Kupny wydał dekret, w którym daje wskazania jak w parafiach mają być zorganizowane uroczystości Triduum Paschalnego. Wiemy, że w związku z pandemią będą obowiązywały ograniczenia. Jakie?
Dekret abp. Kupnego został już przesłany proboszczom archidiecezji wrocławskiej.
Podstawową regułą, jaka będzie obowiązywała podczas celebracji, jest przestrzeganie zasad i przepisów bezpieczeństwa. Trzeba też pamiętać, że celebracje mają się odbyć w sposób godny, bo są związane z przeżywaniem najważniejszych wydarzeń dla chrześcijan.
Ograniczenia, z którymi żyjemy już od dłuższego czasu, sprawią, że pewnych elementów w liturgii na pewno zabraknie, a forma innych zostanie zmieniona.
W tym roku nie będzie tradycyjnego wielkoczwartkowego obrzędu obmycia nóg, a także procesji z Najświętszym Sakramentem do kaplicy adoracji, zwanej niegdyś ciemnicą. Pan Jezus po zakończonej Eucharystii zostanie schowany do tabernakulum.
W Wielki Piątek wierni nie będą mogli podczas adoracji oddać czci krzyżowi przez ucałowanie i dotyk. Natomiast będzie możliwe podejście do krzyża, uklęknięcie lub oddanie czci przez pokłonienie się. Adoracja powinna być jednak tak zorganizowana, by wierni mogli zachować odległości między sobą.
W przeciwieństwie do ubiegłego roku, tym razem będzie możliwość zorganizowania błogosławieństwa pokarmów na wielkanocny stół. Obrzęd będzie się jednak odbywał na zewnątrz świątyń. Pozwoli to na uniknięcie gromadzenia się ludzi w zamkniętej przestrzeni kościoła.
Metropolita wrocławski w dekrecie zachęca proboszczów do tego, by umożliwili parafianom również udział w liturgiach Wielkiego Tygodnia w łączności duchowej w godzinach ich rzeczywistej celebracji w kościołach, a także przypomnieli, że uroczystości Triduum Paschalnego pod przewodnictwem biskupów będą transmitowane przez media katolickie, w tym Gościa Wrocławskiego.
Abp Józef Kupny przypomniał proboszczom, że w tym roku nie odbędą się procesje rezurekcyjne.