Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dziś wspomnienie św. Rafki. Polacy zyskali nową możliwość poznania libańskiej świętej

23 marca przypada wspomnienie św. Rafki, zakonnicy z Libanu. Dzięki współpracy Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce, obecnie z siedzibą we Wrocławiu, i Wydawnictwa "Sumus" do rąk polskich czytelników trafia najważniejsza książka w literaturze arabskiej o św. Rafce.

Książka „Serce Krzyża. Św. Rafka”, której autorem jest o. Antoni Szybli OLM (z Zakonu Libańskich Maronitów), to niezwykle cenna pozycja.

– W 2019 r. Maronicka Fundacja Misyjna otrzymała pełnomocnictwo od sanktuarium św. Rafki, które pozwala na korzystanie z materiałów w języku arabskim dotyczących św. Rafki – mówi prezes fundacji. – Jest to najważniejsza książka w literaturze arabskiej na temat tej libańskiej świętej; przetłumaczona obecnie na język polski. Powstała na podstawie opowieści samej Rafki, które notowała jej przełożona, w oparciu o zachowane rękopisy. Na pewno będzie bardzo pomocna w poznaniu tej świętej, którą św. Jan Paweł II przedstawił światu jako wzór dla wiernych w wielkim umiłowaniu Eucharystii. W Polsce o wiele bardziej znany jest św. Szarbel, ale także św. Rafka ma swoich czcicieli; jej relikwie, wystawione do publicznego kultu, znajdują się u nas w siedmiu miejscach.

Książkę można już zamawiać TUTAJ. Część pieniędzy z jej sprzedaży zostanie przeznaczona na pomoc chrześcijanom w Libanie, a zwłaszcza na potrzeby domu opieki przy sanktuarium św. Rafki w Libanie.

Dziś wspomnienie św. Rafki. Polacy zyskali nową możliwość poznania libańskiej świętej   Przełożona spisuje słowa św. Rafki. Maronicka Fundacja Misyjna

Święta Rafka urodziła się 29 czerwca 1832 r. w Himlaya, w wiosce położonej w dystrykcie Metn (Al-Matin), jako jedyne dziecko Murada Sabera el-Szobok er-Rejis i Rafki Gemayel. Otrzymała od rodziców staranne wychowanie religijne. Kiedy jej mama zmarła w 1839 r., w jej życiu zaczął się trudny czas. Ojciec, który popadł w poważne kłopoty finansowe, w 1843 r. zdecydował się oddać córkę na służbę do Libańczyka Asada al-Badałego, do Damaszku w Syrii. Do domu wróciła w 1847 roku. Mimo oporów ze strony rodziny wstąpiła do Zgromadzenia Córek Maryi w Bikfaya. Pracowała w kuchni, była następnie nauczycielką katechizmu i wychowawczynią w szkołach prowadzonych przez jej zgromadzenie. Założyła szkołę dla dziewcząt w Maad.

Po modlitwie i rozeznaniu wstąpiła do Zakonu Libańskich Mniszek Maronickich, gdzie przyjęła imię Rafka. Prosiła Boga o dar udziału w zbawczej męce Chrystusa. Jej modlitwy zostały wysłuchane. Liczne cierpienia łączyła z ofiarą Jezusa. Odznaczała się wielką miłością Eucharystii.

Zmarła 23 marca 1914 roku. Za jej wstawiennictwem Bóg nieustannie obdarza ludzi wieloma łaskami.

Święta Rafka została beatyfikowana 17 listopada 1985 r., a kanonizowana 10 czerwca 2001 roku.

Godna podziwu Siostro Rafko, pokorny i autentyczny obrazie Chrystusa ukrzyżowanego, dziękujemy Ci. O ile nie dodałaś niczego do jedynego i obfitego odkupienia Pana Jezusa, zostawiłaś nam poruszające świadectwo tajemniczej i bolesnej współpracy we wprowadzaniu w życie owoców tego odkupienia. Niech uczniowie Chrystusa, gdziekolwiek są dzisiaj, i Twoi libańscy rodacy, tak mocno doświadczeni przez dziesięć lat konfliktów, czerpią z Twojego życia cierpienia i chwały ewangeliczną odwagę ofiarowania, nadziei, przebaczenia i miłości.

św. Jan Paweł II (Rzym, 16 listopada 1985 r.)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy