XVI-wieczne dzieło Lucasa Cranacha Starszego, własność Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, od jesieni 2020 r. prezentowane w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, dziś przekazane zostało do Zamku Królewskiego na Wawelu.
To decyzja metropolity wrocławskiego, któremu zależało na tym, by w czasie, kiedy stałe miejsce eksponowania dzieła, jakim jest Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu przechodzi gruntowny remont, jak najwięcej osób mogło spotkać się spotkać się z „Madonną” – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik abp. Józefa Kupnego, dodając, że pasterz Kościoła wrocławskiego zwraca uwagę nie tylko na dużą wartość artystyczną dzieła, ale także na jego wymiar ewangelizacyjny i przypomina, że od września 2020 r. obraz Łukasza Cranacha był eksponowany we wrocławskim Muzeum Narodowym.
Obraz został namalowany w 1510 r. przez Lucasa Cranacha Starszego na zamówienie ówczesnego dziekana wrocławskiej katedry. Obecnie jest własnością Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. W związku z trwającym remontem placówki udostępniany jest zwiedzającym w innych miejscach. Najpierw gościł w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie „Katedralna Madonna Cranacha”, obecnie przekazany został na Wawel.
*
Wizerunek znajdował się pierwotnie w katedrze, od końca XIX w., jako najcenniejsze sakralne dzieło sztuki na Śląsku, przechowywany był w skarbcu katedralnym. W czasie II wojny światowej trafił do Henrykowa, potem do Kłodzka, a następnie znów do Wrocławia – do ówczesnego Diözesanmuseum.
Tuż po wojnie doszło do fałszerstwa. W latach 1946–1947 niemiecki duchowny ks. Siegfried Zimmer (któremu zlecono konserwację obrazu) oraz Georg Kupke stworzyli kopię obrazu Madonny. Oryginał został przez ks. Zimmera wywieziony do Niemiec, a kopia przez lata znajdowała się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, uznawana za autentyczne dzieło.
Fałszerstwo wykryła w 1961 r. Daniela Stankiewicz z pracowni konserwatorskiej Muzeum Narodowego we Wrocławiu (wówczas Muzeum Śląskiego). Po wielu perypetiach dzieło stało się własnością szwajcarskiego Kościoła i dopiero wtedy przekazane zostało prawowitym właścicielom. Od 2012 r. znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
21.09.2020. na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu Agata Combik /Foto Gość