Nowy numer 39/2022 Archiwum

Lepiej zrozumieć miłosierdzie

Ta publikacja nie tylko porządkuje wiedzę o spowiedzi, ale ukazuje też spojrzenia na sakrament pokuty i pojednania z różnych perspektyw.

Redaktorem wydawnictwa jest ks. dr Bartosz Trojanowski, wikariusz biskupi ds. dyscypliny sakramentów i duchowieństwa oraz moderator generalny wspólnoty Apostołowie Miłosierdzia. Podkreśla, że książka „Sakrament pokuty i pojednania. Lepiej poznać tajemnicę miłosierdzia” jest inicjatywą duszpasterską podjętą przez Apostołów, a jej forma stanowi odpowiedź na pandemiczną rzeczywistość.

Odkryć na nowo

Ksiądz Trojanowski zaznacza, że czymś wyjątkowym jest w książce kompleksowe spojrzenie na sakrament pokuty i pojednania ze strony różnych dziedzin teologicznych – biblijnej, historii Kościoła, prawa kanonicznego, liturgiki, a także teologii: duchowości, dogmatycznej, fundamentalnej i moralnej. – Poprosiliśmy o to specjalistów. Nie zabrakło również kilku słów od kapłana, który jest psychologiem. To jest ważny element przy kierownictwie duchowym, a dobry spowiednik musi znać podstawy psychologii. Ten fragment dotyka przede wszystkim lęku przed spowiedzią – wyjaśnia i przekonuje, że książka jest dobrą propozycją zarówno dla penitentów, jak i spowiedników. Zastrzega jednak, że nie jest to poradnik. – Nie dajemy instrukcji punkt po punkcie, jak się spowiadać, natomiast jest to książka napisana językiem popularnonaukowym, więc łatwo się przyswaja zawarte tam treści. Jestem przekonany, że dla każdego będzie to poszerzenie horyzontów na temat sakramentu, z którego każdy z nas powinien korzystać – dodaje.

Przekonuje, że ze względu na nowe wyzwania związane z sakramentem pokuty i pojednania to odpowiednia publikacja na ten czas. – Dzięki odświeżeniu wiedzy czytelnika chcemy pomóc odkryć na nowo, że ten sakrament został ustanowiony przez Chrystusa dla każdego z nas – zaznacza. Niektóre fragmenty książki są odpowiedzią na szczególną sytuację związaną z pandemią. – Drogi pojednania – zwyczajne i nadzwyczajne – są opisane, aby mieć świadomość ich istnienia.

Zawsze jest szansa

Czymś bardzo praktycznym w czasach, gdy jesteśmy zmuszeni do izolacji i częściej dostęp do kapłanów – a przez to także do sakramentów – jest niemożliwy, są nadzwyczajne formy, które mogą być szansą na życie w łasce uświęcającej. Wielu jednak nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. – Akt żalu doskonałego sprawia, że można pojednać się z Bogiem, człowiekiem i Kościołem na przykład jeśli czujemy lęk przed ewentualnym kontaktem ze spowiednikiem – wyjaśnia.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy