Na nogach, na wózku lub z kijkami; z dzieckiem, z asystentem osoby z niepełnosprawnością, z kolegami ze szkoły; na hulajnodze, rolkach i na rowerze - na czymkolwiek, byle do przodu, można robić KILOMETRY DLA L’ARCHE i pomóc osobom z niepełnosprawnością intelektualną.
Wrocławska wspólnota Fundacji L’Arche, która prowadzi małe domy dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, obchodzi w tym roku swoje 18. urodziny. We wspólnym świętowaniu można uczestniczyć, biorąc udział w fundacyjnym urodzinowym I Biegu Charytatywnym wrocławskiej wspólnoty L’Arche.
– W czasie pandemii częściej tkwimy zamknięci w domach, mniej ludzi uprawia sport. Chcielibyśmy przez nasz bieg charytatywny przybliżyć wszystkim działalność l’Arche, obchodzącej swoje jubileusze, a także zachęcić do aktywności fizycznej – mówi Jakub Dykman, dyrektor wrocławskiej wspólnoty. – Mamy zamiar zaprosić do naszej akcji wszystkich, łącznie z osobami z niepełnosprawnością.
Bieg inauguracyjny odbędzie się 29 maja w parku M. Dąbrowskiej, na wrocławskich Karłowicach. Dodatkowo przez cały miesiąc – od 29 maja do końca czerwca – będzie można wziąć w nim udział wirtualnie, w całej Polsce, a nawet na świecie (jeśli będzie możliwe wysłanie medali i dyplomów pod wskazany adres w kraju).
Zapisy na bieg ruszają 5 maja, w światowym Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zapisać się można poprzez stronę https://www.larche.org.pl/wroclaw/bieg-charytatywny/ (ze względu na zmieniającą się sytuację pandemiczną organizatorzy będą aktualizowali informacje na temat biegu stacjonarnego). Jeśli ktoś nie może sam wziąć udziału w wydarzeniu, ma możliwość zostania fundatorem biegu innego uczestnika.
Wydarzeniu będzie towarzyszyła zbiórka na portalu www.zrzutka.pl. Fundacja dzięki zebranym funduszom chce m.in. wyremontować podjazd dla swoich domowników, czyli osób z niepełnosprawnościami, wejście do jednego ze swoich domów oraz taras, na którym mieszkańcy domów przed pandemią spotykali się z wolontariuszami, przyjaciółmi oraz gośćmi. Wszystkie te miejsca niszczeją i zaczynają zagrażać bezpieczeństwu mieszkańcom.
Uczestnicy biegu mają do wyboru jeden z kilku wskazanych przez organizatorów dystansów: 1800 metrów,
*
Najważniejsze zasady I Biegu Charytatywnego „Urodzinowe kilometry dla L’Arche”
Bieg odbędzie się od 29.05.2021 do 30.06.2021, w dwóch etapach:
Etap I – 29.05.2021 godz. 10.00-18.00, Park im. Marii Dąbrowskiej (Wrocław, Karłowice) – bieg inaugurujący wydarzenie;
Etap II – od 29.05.2021 godz. 0.00 do 30.06.2021 godz. 23.59 – dowolna trasa i dowolne miejsce w Polsce, Europie, na świecie.
W Biegu charytatywnym można wziąć udział w dowolny sposób, czyli: w pojedynkę; parami – np. rodzic/opiekun z dzieckiem, asystent z osobą z niepełnosprawnością (np. poruszającą się na wózku, itp.), właściciel z czworonożnym pupilem; grupowo (np. klasa, drużyna, grupa przedszkolna, nieformalna grupa przyjaciół, zespół, rodzina, itp.). W przypadku grupy dystans minimum i maksimum dotyczy każdego uczestnika z osobna. Każdy uczestnik wykonuje swoją aktywność osobno lub w małej grupie.
Można wybrać dowolny dystans pomiędzy
Minimalny dystans wynosi
Wybrany dystans może być pokonany w dowolny sposób, czyli możliwe są: bieg,
marsz, nordic walking, jazda rowerem (dwukołowym, trzykołowym, rotorze stacjonarnym), baby team (rodzic/opiekun z dzieckiem w wózku), wózkers w biegu sam lub z asystentem (z wózkiem mobilnym, manualnym, elektrycznym), „Na byle czym, byle do przodu” – na rolkach, hulajnodze, biegówkach, pchaczach, traktorze na pedały, gokardzie, szczudłach, w kajaku, na pontonie i w każdy inny sposób używając siły własnych mięśni. Dopuszczalny jest również każdy inny niekonwencjonalny sposób zgłoszony w trakcie rejestracji.
Wszystkie szczegółowe informacje i link do zapisu będą dostępne na stronie organizatora https://www.larche.org.pl/wroclaw/bieg-charytatywny/ od 5 maja, czyli Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
*
– 18 lat temu został otwarty pierwszy dom dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną prowadzony przez Fundację L’Arche we Wrocławiu. Mieszkańcy sami wybrali dla niego nazwę „Tęcza” – mówi Jakub Dykman. – Od początku było to miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnością są traktowane jak domownicy, a nie podopieczni. Są gospodarzami we własnym domu, który prowadzą wspólnie z asystentami, mieszkającymi z nimi pod jednym dachem. Razem tworzymy wspólnotę, w której każdy jest ważny i każdy akceptowany ze swoimi mocnymi
i słabymi stronami. To jest ta różnorodność, która pomogła nam przez te wszystkie lata wzrastać i zakorzenić się w wybranym miejscu.