Józefowa i rodzinna pielgrzymka na Ślężę

Przed nami majówka. Od lat jej dobry początek jest związany z pieszą pielgrzymką z Sobótki na Ślężę. Pójść może każdy, choć... indywidualnie.

Nie planujemy więc oficjalnego rozpoczęcia ani formowania kolumny pielgrzymkowej. Zapraszamy natomiast na Mszę św. 1 maja o 14.00. Eucharystia odprawiona zostanie w kościele pw. Nawiedzenia NMP na szczycie Ślęży - zaprasza na wydarzenie ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Formuła indywidualnej wspinaczki na szczyt jest oczywiście związana z obostrzeniami pandemicznymi, które wciąż na terenie Dolnego Śląska są dość rygorystyczne.

- W Roku św. Józefa i Roku Rodziny to wydarzenie ma szczególny wymiar. Szkoda, że nie możemy stworzyć realnej wspólnoty po drodze na Ślężę. Możemy się jednak połączyć duchowo, a wspólnie wziąć udział w najważniejszym elemencie pielgrzymki - Eucharystii - dodaje ks. Płukarski.

Ślężańska majówka zrodziła się na początku lat 80. XX w. jako wyraz buntu ludzi pracy przeciwko obowiązkowi uczestnictwa w organizowanych tego dnia pochodach. Na łamach "Wrocłwskiego Gościa" jej pomysłodawca ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski, ówczesny duszpasterz ludzi pracy, wielokrotnie tłumaczył, że sama w sobie nie ma jednak z buntem nic wspólnego. "Majówka była alternatywą opartą wyłącznie na polskiej tradycji maryjnej. Tak jest i dziś, chociaż nie trzeba już uczestniczyć w pochodach" - mówił.

Tradycja ślężańskich majówek pozostała, ale zmienił się nieco ich charakter. Uczestniczą w niej bowiem nie tylko ludzie pracy, ale wszyscy chętni - rodziny z dziećmi, młodsi i starsi. "Słowa Pana Jezusa zachęcają nas do obserwacji świata, który został nam dany w prezencie. Nasza pielgrzymka ma na celu również przypatrzenie się temu wielkiemu dziełu, którym, jak przypomniał nam papież Franciszek, mamy się opiekować" - wyjaśniał kilka lat temu "Orzech". Pątnikom zawsze towarzyszyła intencja o pomyślność dla naszej ojczyzny. W ostatnim czasie - gdy tak wyraźny jest brak jedności w narodzie - jest ona jeszcze bardziej aktualna.

Z racji indywidualnego charakteru pielgrzymki proponujemy, by podczas drogi odmówić jedną część Różańca - to jeden z warunków nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca. Zachęcamy do kilkunastominutowego rozważania tych tajemnic w ciszy. Zachęcamy również - w związku ze wspomnieniem św. Józefa Rzemieślnika - do odmówienia  Aktu poświęcenia się świętemu Józefowi:

Święty Józefie, mój najmilszy Ojcze, po Jezusie i Maryi najdroższy mojemu sercu, Tobie się powierzam i oddaję, jak powierzyli się Twej opiece Boży Syn i Jego Przeczysta Matka. Przyjmij mnie za swoje dziecko, bo ja na całe życie obieram Cię za Ojca, Opiekuna, Obrońcę i Przewodnika mej duszy. O mój najlepszy Ojcze, święty Józefie, prowadź mnie prostą drogą do Jezusa i Maryi. Naucz mnie kochać wszystkich czystą miłością i być gotowym do poświęceń dla bliźnich. Naucz walczyć z pokusami ciała, świata i szatana i znosić w cichości każdy krzyż, jaki mnie spotka. Naucz pokory i posłuszeństwa woli Bożej. O najdroższy święty Józefie, bądź Piastunem mej duszy, odkupionej Krwią Chrystusa. Czuwaj nade mną, jak strzegłeś Dzieciątka Jezus, a ja Ci przyrzekam wierność, miłość i całkowite posłuszeństwo, bo ufam, że za Twym wstawiennictwem będę zbawiony. Nie patrz na moją nędzę, ale dla miłości Jezusa i Maryi przyjmij mnie pod swą Ojcowską opiekę. Amen.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..