Gość Zielonogórsko-Gorzowski 24/2021 Archiwum

ZLATA uliczka przy Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu uczciło śp. profesora Mieczysława Zlata (1927-2014) - historyka sztuki zasłużonego na polu nauki, ochrony zabytków, działalności społecznej. W 94. rocznicę jego urodzin odsłonięta została pamiątkowa tablica.

Dyrektor Muzeum, Piotr Oszczanowski, przypomina sylwetkę prof. Zlata – człowieka wielkiej prawości, cenionego przez środowisko naukowe, współpracowników, studentów; zapamiętanego jako osoba otwarta i życzliwa wobec wszystkich, niekwestionowany autorytet.

W młodości żołnierz był żołnierzem Armii Krajowej (pseudonim Gruda), w czasie wydarzeń marcowych w 1968 r. jako prodziekan uniwersyteckiego Wydziału Filozoficzno-Historycznego popierał postulaty studentów i bronił represjonowanych uczestników strajku okupacyjnego, zaangażowany był w redakcję apelu do władz politycznych. W latach 80. – do czasu internowania 1982 r. – był m.in. doradcą Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, organizatorem związku zawodowego „Solidarność” na wrocławskim Uniwersytecie, rzecznikiem strajku głodowego kolejarzy w Lokomotywowni i Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania, osobą zaangażowaną w kolejne inicjatywy wolnościowe. W 1981 r. pełnił funkcję asesora IV sesji Kongresu Kultury. Działał na rzecz zmiany nazwy „Uniwersytetu im. Bolesława Bieruta” na „Uniwersytet Wrocławski”.

Wrocławskie muzeum ma wiele powodów, by pielęgnować pamięć o prof. Zlacie. Już w 1948 r. jako student podjął pracę w organizowanym Muzeum Śląskim (późniejszym Muzeum Narodowym we Wrocławiu). Pracował tu do 1961 r., a także w latach 1966–1970. W 1956 r. współzakładał w Muzeum samorząd pracowniczy i został wybrany na przewodniczącego. W 1963 r. otrzymał propozycję objęcia funkcji dyrektora Muzeum – z której nie skorzystał, nie chcąc, by wobec nowych zajęć ucierpiała jego praca nauczyciela akademickiego.

ZLATA uliczka przy Muzeum Narodowym we Wrocławiu   Odsłonięcie tablicy. Materiały MNWr

P. Oszczanowski przypomina, że prof. Zlat, wespół z prof. Alfredem Jahnem, jako wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Panoramy Racławickiej, wywalczył restytucję i przyłączenie Panoramy do Muzeum. Zaangażowany był w ratowanie pocysterskiego zespołu klasztornego w Lubiążu. Był wieloletnim członkiem komitetu redakcyjnego „Roczników Sztuki Śląskiej” (1969–1981), a także rady naukowej Muzeum.

„Zatem, gdy dzisiaj – 5 maja 2021 r. – inicjujemy „ZLATĄ uliczkę” u boku Muzeum Narodowego, w tym zakolu miasta, gdzie wielu ludzi kieruje swoje kroki z nadodrzańskiego bulwaru ku wejściu do naszego Muzeum oraz do Panoramy Racławickiej – wyjaśnia P. Oszczanowski – czynimy to, by głosić, że ten gmach był profesorowi Mieczysławowi Zlatowi wyjątkowo bliski. Tu spędził wiele lat, współtworząc Muzeum. I chociaż ma On już własną ulicę na wrocławskich Żernikach, to niech ten fragment centrum miasta przypomina Jego więzi z Muzeum. Profesor Mieczysław Zlat był i pozostaje dla nas bowiem kimś wyjątkowym. AUTORYTETEM”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama