ZChR skierowało oficjalne pismo do Rady Miasta Wrocławia. To protest w sprawie przyznania nagrody Miasta Wrocławia Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet.
W liście czytamy, że Okręg Wrocławski Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, składa w imieniu własnym i wielu wrocławian, wyraźny sprzeciw wobec przyznania nagrody Strajkowi Kobiet, który przyczynił się do niszczenia wizerunku Wrocławia jako miasta dysputy akademickiej i współpracy wielu środowisk.
Rozwijany przez panią Lempart Strajk Kobiet nie wniósł nic, co pozostawiłoby po sobie wrażenie rozwiązanych problemów społecznych. Nawoływania do wyjścia na ulicę, nie zbudowały żadnej formuły, która w sposób sensowny rozważyłaby stanowiska różnych stron i doprowadziła do obiektywnie dyskusji, do szukania rozwiązań prawnych, administracyjnych i społecznych oraz wprowadzania nowych, akceptowalnych przez większość społeczeństwa norm zachowań.
Przewodnicząca Okręgu Wrocławskiego ZChR dr Ewelina Kondziela wyjaśnia, że działania Ogólnopolskiego Strajku Kobiet doprowadzały wręcz do niespotykanej dotąd w Polsce agresji werbalnej i materialnej na osoby wierzące. Na skutek tych niekontrolowanych zachowań dochodziło do dewastacji obiektów sakralnych. Przerzucano ciężar oskarżeń na środowiska kościelne, które nie było decydentem wprowadzanych projektów ustawowych.
Byliśmy również świadkami takiego formułowania opinii o przeciwnikach politycznych, które w żaden sposób nie mogą mieścić się w kanonie demokratycznego dialogu. Bezrefleksyjne przyjęcie zasady wolności kobiet do podejmowania swobodnej decyzji o aborcji, nie poprzedzonej ani zbadaniem okoliczności, ani próbą kompetentnej
pomocy w sytuacjach życiowych, uderza w wartość rodziny, będącej fundamentem każdego narodu, ale i dobra osobistego obywateli.
Jak przyznaje autorka listu, to trudna nauka dialogu dla nas wszystkich, jednak z tego powodu, iż destruktywnymi środkami nie należy uświęcać osiągania własnych celów, trudno mówić, by nagroda Miasta Wrocławia skierowana była ku takim wydarzeniom i osobom, które nie nadały godnego kształtu formowaniu postaw społecznych i pracujących nad administracyjnymi procedurami. Taką zrównoważoną umiejętnością powinni się cechować liderzy społeczno-polityczni oraz nominowani
do nagrody przydzielanej w dniu patrona miasta.