Nowy numer 6/2023 Archiwum

Przed nami Wrocławskie Dni z Rotmistrzem Pileckim

Jak co roku stowarzyszenie Odra-Niemen zaprasza na szereg inicjatyw związanych z nietuzinkową postacią żołnierza wyklętego - rotmistrza Witolda Pileckiego.

Czeka nas cykl wydarzeń o charakterze społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. Data nie jest przypadkowa.

Całość rozpocznie się 13 maja, w dzień urodzin bohatera (w tym roku dodatkowo przypada 120. rocznica urodzin), a zakończy 25 maja, czyli w dzień jego tragicznej śmierci. 

- Z powodu pandemii kilkudniowy cykl nie będzie miał takiego wymiaru jak w poprzednich latach, kiedy codziennie się coś działo, ale między 13 a 25 maja przygotowaliśmy kilka punktów. Chcemy także zainicjować pierwsze spotkanie dla kombatantów w naszej nowej siedzibie, żeby podyskutować o rotmistrzu i nie tylko - zapowiada Ilona Gosiewska, prezes stowarzyszenia "Odra-Niemen".

W ramach Wrocławskich Dni z Rotmistrzem Pileckim tradycyjnie już odbędzie się ustawianie wielkiego napisu "Pilecki" ze zniczy. Tym razem 13 maja o godzinie 18 na pl. Wolności we Wrocławiu. Zaprezentowana zostanie także wystawa o rotmistrzu, a wolontariusze rozdadzą materiały edukacyjne przygotowane w trzech językach.

- Planujemy wykład o Witoldzie Pileckim, który wygłosi Przemysław Mandela z wrocławskiego IPN-u. Gościem będzie też Dominika Arendt-Wittchen, która organizowała pierwsze Dni z Rotmistrzem. Jak co roku przeprowadzimy konkurs internetowy z nagrodami. 22 maja odbędzie się spotkanie w Sobótce przy pomniku Pileckiego. Chcemy także czytać raport rotmistrza w formie on-line. Staramy się powoli wychodzić na zewnątrz w pandemii - stwierdza I. Gosiewska.

Jak dodaje, "Odra-Niemen" zrosła się z tym wydarzeniem i gromadziła wokół niego różne środowiska i osoby. Zdaniem członków stowarzyszenia temat pamięci o żołnierzach wyklętych musi być ciągle podtrzymywany.

- Nie chodzi o to, że zrobimy kilka wydarzeń i już załatwione. Trzeba nad tymi tematami pracować, szukać nowych pomysłów i rozwiązań. Mamy kilka nowatorskich idei, ale pandemia nam je zahamowała. Wrócimy do nich w przyszłym roku - zapowiada Ilona Gosiewska.

Przesłanie "Odry-Niemen" w kontekście Dni z Rotmistrzem Pileckim to iść z informacją historyczną, która jest ważna dla ogółu społeczeństwa. - To nasza tożsamość i nie możemy odpuszczać - podsumowuje prezes "Odry-Niemen". 

Po szczegółowy plan wydarzeń Wrocławskich Dni z Rotmistrze Pileckim można zajrzeć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy