Minęło 500 lat od nawrócenia św. Ignacego Loyoli i 400 lat od jego kanonizacji. We Wrocławiu jezuici zapraszają nie tylko na inaugurację.
Rok Ignacjański rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą w parafii pw św. Ignacego Loyoli 20 maja (w czwartek) o godz. 18.00 pod przewodnictwem o. Józefa Bireckiego SJ. Okolicznościowe kazanie wygłosi o. Jan Konior SJ.
To Eucharystia dziękczynna za dar życia św. Ignacego Loyoli i spuściznę, jaką zostawił swoim duchowym synom i wszystkim pragnącym szukać i odnajdywać Boga w codzienności życia. Podczas tej Mszy Świętej zostaną także włączone do posługi lektora nowe osoby z parafii.
- "Wszystkie nowe rzeczy widzieć w Chrystusie" - pod takim hasłem Rok Ignacjański potrwa do 31 lipca 2022. Świętujemy bowiem 500-lecie nawrócenia Ignacego Loyoli i 400-lecie kanonizacji. Zanim człowiek stanie się świętym, to musi przejść proces nawrócenia. Czyli spojrzeć na Boga, na siebie i na drugiego człowieka oczami Chrystusa. Tego Ignacy nas nauczał, a przez te 500 lat owa prawda jest w kościele i trzeba ją nieustannie przypominać - mówi o. Jakub Biela SJ.
Bezpośrednio po Mszy świętej osoby ze wspólnoty Sychar przyj parafii podzielą się swoim doświadczeniem duchowości ignacjańskiej. O godz. 20.00 Wspólnota Życia Chrześcijańskiego poprowadzi medytację metodą św. Ignacego Loyoli. Od godz. 21 do 22 będzie okazja do cichej adoracji Najświętszego Sakramentu. Od godz. 22.00 do godz. 23.00 duszpasterstwo akademickie Dach poprowadzi modlitwę dziękczynną w oparciu o fragmenty autobiografii św. Ignacego Loyoli.
- Rok Ignacjański staje się dobrą okazją dla wrocławian i nie tylko, by częściej zaglądali do naszej jezuickiej świątyni, w której codziennie trwa adoracja do godziny 20 z możliwością spowiedzi i kierownictwa duchowego. Wielu może tego nie wie, a to ważna informacja szczególnie w czasie pandemii - podkreśla o. Jakub Biela.
W ramach adoracji w każdy ostatni piątek miesiąca będzie również okazja do medytacji metodą św. Ignacego Loyoli, którą poprowadzi wraz z o. Marcinem Włodarkiem wspólnota WŻCh.
- Jednym z naszym haseł jest: "Szukać i odnajdywać Pana Boga we wszystkim". Chodzi o to, by znaleźć Boga w naszej historii życia i w tym co się u nas dzieje. Nie tylko w rzeczywistości sakralnej czy sakramentalnej, chociaż tutaj także, lecz również w prozaicznej. Warto stawiać na osobistą modlitwę i rozmowę duchową - podsumowuje jezuita.