Nowy numer 5/2023 Archiwum

Hołd dla wszystkich matek, które przekazują wartości

Niewielu wie, że w bazylice garnizonowej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu znajduje się akcent na 26 maja czyli Dzień Matki.

To prawdopodobnie jedyna tego typu tablica w Polsce. Odsłonięto ją z inicjatywy Sybiraków 25 listopada 2018 roku, a ufundowało ją Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa we Wrocławiu w setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inicjatywę wsparł także metropolita wrocławski abp Józef Kupny. 

Tablica memoratywna poświęcona matkom ma przypominać, że nie tylko ojcowie, ale nade wszystko matki stały się źródłem tej siły, która pozwoliła niepodległość wywalczyć i która pozwala nam tę niepodległość dzisiaj przeżywać. To hołd dla matek, które swoim dzieciom przez wieki przekazywały miłość do ojczyzny i wierność zasadom.

W Dzień Matki 26 maja 2021 pod tablicą kwiaty złożyli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Związku Sybiraków, wojewody dolnośląskiego. Uroczystość poprowadziła dr Joanna Hytrek-Hryciuk z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa we Wrocławiu.

- Marzeniem było postawienie wszystkim matkom pomnika. Cieszymy się, że chociaż w taki sposób zostały uhonorowane wszystkie polskie matki, które są uwzględnione na przestrzeni całej historii naszego narodu - stwierdził Stanisław Błoński, prezes Związku Sybiraków III RP.

Hołd i chwała należy się wszystkim matkom za trud wychowania, poświęcenie i wpajanie wartości, determinację i wolę trwania w duchu polskości, zarówno w mrokach zaborczych fal rusyfikacji i germanizacji, w okresie walk o granice na wschodzie i zachodzie, w powstaniach narodowych, w determinacji budowy społeczeństwa i gospodarki w II RP, jak i w tragedii sowieckich katorg, ukraińskiej rzezi, eksterminacji w niemieckich obozach koncentracyjnych, pohańbienia i brutalnej śmierci w niezliczonych miejscach nieludzkiej ziemi.

Hołd dla wszystkich matek, które przekazują wartości

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy