Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przekazała 700 kombinezonów ochronnych dla szpitala w Oławie w ramach ogólnopolskiej akcji #WdzięczniMedykom.
To kolejny etap ogólnopolskiej akcji #WdzięczniMedykom, organizowanej przez Caritas Polska – mówi Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. – Dzięki niej do szpitali, do placówek medycznych, które walczą z koronawirusem, trafiają różne sprzęty – od środków ochrony osobistej, jak kombinezony, maski, po łóżka czy respiratory (pięć z nich trafiło również do szpitali na Dolnym Śląsku, jeden z nich, respirator transportowy, w listopadzie został przekazany do szpitala w Oławie).
Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oławie, lek. med. Andrzej Dronsejko, mówi, że co prawda liczba chorych na Covid-19 zdecydowanie się zmniejsza, ale wciąż zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej istnieje. – Dalej, decyzją wojewody, jesteśmy zobowiązani do zabezpieczenia 11 łóżek dla pacjentów chorych na Covid, z czego dwa mają mieć dostęp do respiratoterapii – mówi. Dodaje, że środki ochrony, także kombinezony, używane są już wtedy, gdy istnieje podejrzenie, że pacjent – na przykład przychodzący na oddział ratunkowy – może być zakażony. Dopiero gdy wyniki badań wykluczą zakażenie koronawirusem, można pracować bez kombinezonów.
Andrzej Szczepuła, kierownik szpitalnej apteki, wyjaśnia, że każde wejście do pacjenta zmagającego się z Covidem wymaga przebrania się w pełny strój ochronny (czepek, gogle, kombinezon z kapturem, obuwie ochronne, rękawiczki). Tak się dzieje przy konieczności zbadania, podania leku, zmiany kroplówki – czyli 5-10 razy dziennie, w zależności od stabilności pacjenta. Zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej wciąż jest wysokie.