Zauważyliśmy, że najczęściej wyszukiwaną zagadnieniem na naszej stronie intenetowej jest aktualnie - w piątek w oktawie Bożego Ciała - informacja o ewentualnej dyspensie od spożywania pokarmów mięsnych. Chcemy wam dać jednoznaczną odpowiedź.
Jeśli się zastanawiacie czy dziś możecie spożywać pokarmy mięsne, a ważne są dla was wskazania Kościoła, to mamy odpowiedź.
Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski NIE udzielił dyspensy, a więc każdego wiernego obowiązuje wstrzemięźliwość od spożycia mięsa. Wynika to wprost z przykazania kościelnego:
Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach
Jasno też traktuje o poście Kodeks Prawa Kanonicznego:
Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
- Dla katolików każdy piątek jest dniem postnym, a udzielenie dyspensy powinno być uzasadnione dobrem duchowym wiernych - mówi "Gościowi" ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy archidiecezji wrocławskiej. - W poprzednich latach biskupi zwracali uwagę, że tzw. długi weekend sprzyja spotkaniom rodzinnym i towarzyskim, stąd decydowano się na udzielanie dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych, wskazując jednocześnie, by korzystając z niej podjąć inne dzieła miłosierdzia lub czyny pokutne.
- W tym roku - ze względu na epidemię - trudno zachęcać wszystkich do spontanicznych spotkań czy gromadzenia się. Stąd w tym roku abp Józef Kupny nie zdecydował o udzieleniu ogólnej dyspensy dla wszystkich mieszkańców diecezji. Jednocześnie warto dodać, że w szczególnych przypadkach, na prośbę wiernych, takiej dyspensy może udzielić ksiądz proboszcz parafii, na terenie której przebywamy - wyjaśnia ks. Kowalski.
Od zachowywania powyższych przepisów są zwolnione osoby stołujące się w zakładach zbiorowego żywienia, w których nie są przestrzegane kościelne przepisy postne, a także ci, którzy nie mają możliwości czynienia wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne. Mięso w piątki mogą spożywać dzieci do 14 roku życia.