We Wrocławiu 12 czerwca wyłoniono zwycięzców XVII edycji Konkursu Papieskiego pt. "Święty Kościół grzesznych ludzi" w rejonie dolnośląskim i opolskim.
Ostatnim etapem konkursu była obrona napisanych wcześniej przez laureatów esejów. Spośród tysięcy uczniów biorących udział w poprzednich etapach, w ścisłym finale wystąpiło pięcioro uczestników, którzy podczas rozmów z komisją prezentowali swoją wiedzę. Na początku uczestnicy i komisja wspomnieli w modlitwie śp. o Macieja Ziębę, twórcę InstytutuTertio Millennio i konkursu papieskiego.
- Tegoroczna edycja była dość trudna, bo pierwsza po śmierci o. Macieja, ale też po okresie dość wyraźnych ataków na Kościół. Dlatego tym bardziej cieszę się, że udało się przeprowadzić finały w dziewięciu regionach. Widzę w tych młodych ludziach autentyczną troskę o Kościół, co bardzo cieszy i napawa nadzieją. Młodzież chce o Kościele rozmawiać, pisać, szukać światła w nauczaniu Jana Pawła II - mówi Paweł Kierakowicz, koordynator ogólnopolski konkursu.
Finał dolnośląski-opolski wygrała Kinga Ledwoń (Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu), drugie miejsce zajęła Laura Olbrych (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjr. Henryka Sucharskiego w Bolesławcu), a trzecie miejsce zajął Dawid Sakowicz (Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu). Wyróżnienie otrzymały: Magdalena Surma (II Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu) oraz Martyna Janiszek (Liceum im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu)
- Teraz dopiero przychodzi duża szansa na odkrycie wielkiego dziedzictwa Jana Pawła II. To jest dobry czas. W konkursie wzięły udział osoby urodzone po 2005 roku i one nie mają problemu z odczytaniem myśli Jana Pawła II, który my, starsi, mieliśmy. Słuchaliśmy papieża Polaka, ale napotykaliśmy pewną przeszkodę - sferę emocjonalną. Kiedy papież przyjeżdżał do Polski, chcieliśmy go zobaczyć, wzruszaliśmy się, cieszyliśmy się, pozdrawialiśmy go, chcieliśmy go dotknąć, machaliśmy do niego. To było ważniejsze w pewnym momencie niż jego przesłania. A teraz dorasta pokolenie, które odczytuje Jana Pawła II bez emocjonalnego zaangażowania. Nie ma zasłony, która może przeszkadzać odkryć myśl JP II - mówi o. dr Oskar Maciaczyk OFM, przewodniczący komisji konkursu.
Podkreśla, że uczestnicy konkursu okazali się bardzo wrażliwi. Zauważyli problem inności. Wielu o tym napisało w swoich esejach, a potem mówili o tym podczas ostatniego etapu. To dla nich bardzo ważny temat, którego nie chcą bagatelizować, nie chcą go pomijać.
- W osobistych wnioskach wybrzmiała świadomość, że w swoich środowiskach mogą spotykać się z osobami o innym światopoglądzie, ale jednocześnie mogą budować z nimi wspaniałe przyjaźnie. To też jest dziedzictwo Jana Pawła II - zauważa o. Oskar.
W tym roku Instytut Tertio Millennio uruchomił pierwszą edycję konkursu papieskiego dla studentów. Do 15 czerwca można jeszcze wypełnić test on-line. Konkurs składa się z trzech etapów. Do wygrania jest roczne stypendium na interdyscyplinarne studia podyplomowe na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu Angelicum.