Nowy numer 38/2021 Archiwum

Patriotycznie, muzycznie, oryginalnie

W tym roku koncert z cyklu "Rzeczpospolita śpiewająca", pod tytułem: "Wrastamy", odbędzie się w Imparcie we Wrocławiu już 20 czerwca. Bilety dostępne w sprzedaży albo... do wygrania w konkursie "Gościa Niedzielnego"!

Koncert "Rzeczpospolita Śpiewająca" to pomysł, nad którym grupa zapaleńców muzycznych pracuje intensywnie od ponad 6 lat. Zaowocował on zupełnie nowym podejściem do piosenki o tematyce patriotycznej.

"Rzeczpospolita Śpiewająca" ma spajać poprzez muzykę spolaryzowane społeczeństwo polskie. Zamiast wielkich słów - miłe wspomnienia, zamiast żołnierskich tęsknot - rozmowa pełna poczucia humoru, zamiast obrazów wojny i tułaczki - klimatyczne piękno polskiej przyrody. W repertuarze znajdują się piosenki, które proponują nowe sposoby na wyrażanie i przeżywanie patriotycznych uczuć. Tym razem artyści przygotowali dla publiczności 5 zupełnie nowych i 5 znanych z poprzedniej edycji koncertu piosenek o Polsce.

Dyrektorem artystycznym i autorem większości piosenek jest ks. Bartłomiej Kot, autor m.in. piosenek o Wrocławiu wydanych na płycie "Wrocławskie spacery". Wykonawcami piosenek będą studenci z CODA "Maciejówka" oraz zespół profesjonalnych muzyków jazzowych i klasycznych pod kierunkiem ks. Bartłomieja.

- Dlaczego w tym roku "Wrastamy"? Po pierwsze myślimy o tym, jak się zakorzeniać na ziemi, która nie była naszych dziadków. To się wiąże oczywiście z przesiedleniem i naszą historią. W jednej z piosenek wybrzmiewa hasło: "Zapuściliśmy korzenie po drugiej stronie mapy". Te słowa stały się pewną inspiracją. Marzy mi się, żeby muzyka poruszająca temat patriotyzmu i Polski została odczarowana, żeby nie była tylko na specjalne okazje. Dlatego bardzo podoba mi się ten czerwcowy termin, bez żadnej szczególnej daty. To nowy sposób myślenia o piosence patriotycznej - wyjaśnia ks. Kot.

W czasie ostatniej edycji koncertu muzycy dojrzeli do tego, by samodzielnie napisać utwory, które opowiadają o miłości do ojczyzny. Chcieli bowiem "przekonać samych siebie, że patriotyzm to nie tylko historia, często okupiona krwią przodków i cierpieniem poprzednich pokoleń" (choć ciągle noszą ją w sercu i drogie nam im tradycje muzyczne związane ze świętowaniem narodowych rocznic), ale też "współczesna codzienność, zwykłe słoneczne i pochmurne dni, kiedy jesteśmy wdzięczni za to, że urodziliśmy się w Polsce".

Koncert z cyklu "Rzeczpospolita Śpiewająca" w tym roku pod tytułem: "Wrastamy" odbędzie się w Imparcie (ul. Mazowiecka 17 we Wrocławiu) 20 czerwca. Pierwszy koncert o godzinie 18.30, drugi - o 20.30. Bilety dostępne są w kawiarni "Cherubinowy Wędrowiec". Można również wesprzeć organizację koncertu na portalu zrzutka.

Do wygrania mamy dla naszych Czytelników także dwie podwójne wejściówki. Jedna z nich będzie na koncert o godz. 18.30, druga - na koncert o 20.30.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać na adres: wrocław@gosc.pl odpowiedzi na pytanie:

  • W którym roku odbyła się pierwsza edycja koncertu "Rzeczpospolita Śpiewająca"?

Spośród dobrych odpowiedzi 5. i 10., które trafią na naszą skrzynkę, wygrywają. Odezwiemy się do zwycięzców. Konkurs trwa do 18 czerwca, do godz. 10.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama