Nowy numer 38/2021 Archiwum

Akcja pomocowa trwa

W Ciepłowodach ciągle żywe jest wspomnienie majowej powodzi, która zalewając posesje, pozbawiła wiele rodzin dorobku życia.

Mieszkańcy Ciepłowodów remontują  i na nowo wyposażają domy. Nawałnica która przeszła 12 maja sprawiła że niewielka rzeczka Ślęza Mała przepływająca przez miejscowość wystąpiła z brzegów i wyrządziła poważne szkody, zalewając posesje i podtapiając mieszkańców. To jedna z największych powodzi w historii Ciepłowód, o ile nie największa. Ucierpiały również Piotrowice Polskie i Karczowice.

- W dniu powodzi nie było mnie w domu, byłem w szpitalu - wspomina Marcin, którego mieszkanie zostało zupełnie zalane. - To co zastałem mnie przeraziło. Ale dzięki księdzu proboszczowi powoli jakoś to idzie i teraz trochę się czuję jak w telewizyjnym programie „Nasz nowy dom”.

Pan Marcin bardzo cieszy się z pomocy, którą otrzymał. - Sam nie dałbym sobie rady. Budynek jest w trakcie remontu. Zostały zbite tynki i został wysprzątany szlam, który był na podłogach. Trzeba było zlikwidować piec kaflowy, bo nie nadawał się do użytku.

- Jako parafia udzieliliśmy pomocy 33 osobom zamieszkałym w 13 gospodarstwach. Ze środków własnych Parafialnego Zespołu Caritas w Ciepłowodach, z własnych funduszy parafialnych, z kwest i ofiar z innych parafii oraz z wpłat ludzi dobrej woli zakupiliśmy materiały potrzebne do remontu i sprzęt AGD, ale przekazaliśmy również pościel, ręczniki, koce, odzież, buty, środki czystości oraz tonę węgla - mówi ks. Ryszard Słowiak, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ciepłowodach. Podkreśla przy tym, że do zrealizowania zostało jeszcze bardzo wiele potrzeb (patrz poniżej). Parafia pośredniczy również w przekazywaniu mebli dla poszkodowanych.

Usuwanie szkód potrwa jeszcze wiele tygodni, ale każdy z nas może drobnym gestem ten czas skrócić. Wystarczy włączyć się w rozpoczętą jeszcze w maju akcję Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Wysyłając na SMS-a o treści POTOK (koszt 2,46 z VAT) na specjalny numer 72052, niesiemy pomoc poszkodowanym. Akcja trwa do odwołania.

Pozostało do realizacji bądź zakupu:

 1. Remont generalny i wyposażenie mieszkania (trwa osuszanie)
 2. Gumoleum (wykładzina) – 30 m2
 3. Panele podłogowe 42 m2 + wylewka samopoziomująca – 10 worków
 4. Panele podłogowe – 30 m2
 5. Drzwi wewnętrzne – 5 szt.
 6. Pralka
 7. Lodówka
 8. Kosiarka elektryczna
 9. Półki do piwnicy
 10. Sterownik do oczyszczalni biologicznej
 11. Płyty betonowe do ogrodzenia
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama