W budynku dydaktycznym Papieskiego Wydziału Teologicznego abp Józef Kupny otworzył i poświęcił nowe sale oraz pomieszczenia wyposażone w nowoczesne systemy. Przy tej okazji zdradził plany na przyszłość.
Dzięki polityce oszczędności, którą promuje Wielki Kanclerz PWT abp Józef Kupny oraz rektor PWT ks. prof. Włodzimierz Wołyniec wrocławska uczelnia katolicka zmienia się na lepsze. Pozyskuje środki na realizację nowych inwestycji.
- Czas zdalnej nauki w pandemii potraktowaliśmy jako okazję, by dokonać większych zmian na naszej uczelni. Aby wprowadzić więcej nowoczesności i dostępności dla studentów - mówił podczas otwarcia dwóch nowych sal ks. Mariusz Sobkowiak dyrektor administracyjny PWT.
O jakie konkretnie zmiany chodzi? To remont aranżacji wnętrz o łącznej powierzchni 350 metrów kwadratowych. Wygospodarowano dwie nowe sale dydaktyczne. Sala nr 7 im. Ojca Świętego Benedykta XVI pomieści 72 osoby. Druga sala nr 8 jest przeznaczona dla 22 osób. Oba pomieszczenia zawierają automatyczny system zasłaniania okien, instalacje multimedialną obejmującą projektor, nagłośnienie oraz kamery do transmisji on-line. Prace objęły też wymianę posadzki, instalacji elektrycznej, ściany zostały pokryte mikrotynkiem, by nadać charakteru historycznego.
Ciekawym rozwiązaniem jest z pewnością nowoczesny system oświetlania. Umożliwia on komunikację między elementami końcowymi instalacji a systemem sterującym. Natężenie światła zostało właściwie dostosowane do pracy w środku, a jednocześnie do warunków panujących na zewnątrz. Jeżeli więcej światła wpada przez okno, wówczas system przygasza światło, zachowując normy do pracy i na odwrót. Poprawia to przy okazji energooszczędność budynku.
Specjalnym dekretem abp Józef Kupny nadał sali nr 7 imię Ojca Świętego Benedykta XVI.
- Podejmuję starania, by ten wydział był uczelnią atrakcyjną i nowoczesną dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają start w dorosłe życie. Aby zająć należne jej miejsce wśród uczelni wrocławskich oraz teologicznych naszego kraju, musi być uczelnią odpowiadającą na wyzwania XXI wieku. Nowoczesną w swojej organizacji i działaniu, jednak w nauczaniu sięgającą do bogactwa tradycji, do historii Kościoła, do swoich korzeni. Czerpiąc ze skarbca teologii i Nauki Społecznej Kościoła musi umieć odpowiadać na pytania współczesnego człowieka oraz często zdezorientowanym ludziom ukazywać kierunek do Boga - przemawiał abp Józef Kupny, Wielki Kanclerz PWT.
Podkreślił wagę nowoczesnego zaplecza dydaktycznego, aby kadra mogła w przekazie wiedzy sięgać po nowoczesne narzędzia dydaktyczne, ciekawe i atrakcyjne dla młodych ludzi. W takich pomieszczeniach można czuć się dobrze i skupić się na pogłębianiu i zdobywaniu wiedzy. Zapewnił też, że dołoży starań, by unowocześnić pozostałe części budynku.
- Potrzeba nowoczesnego przekazywania chrześcijańskich wartości w duchu nauczania Kościoła i papieża Franciszka. Mamy naprawdę bardzo wiele do zaoferowania dzisiejszemu światu, tylko nie zawsze potrafimy to przekazać współczesnemu człowiekowi. Pilną potrzebą jest troska o przygotowania kadry dydaktycznej. Aby nowe pokolenia naukowców z zapałem i odważnie przekazywało wiedzę, nie bojąc się nowoczesnych narzędzi. Dlatego tak chętnie w miarę możliwości kształcę wielu młodych księży w Polsce i za granicą, by oni mogli właśnie w tych salach prowadzić zajęcia - tłumaczył metropolita wrocławski.
Jego zdaniem należy rozszerzać paletę kierunków akademickich na PWT, aby młodzi ludzie znajdowali takie dyscypliny naukowe, które będą ich skłaniały do rozpoczęcia studiów właśnie na Ostrowie Tumskim.
- Nie możemy tylko trwać i egzystować. Musimy się rozwijać. Dlatego od kilku lat mówię o potrzebie przekształcenia wydziału w akademię, co pozwoli nam znacznie poszerzyć ofertę uczelni - oświadczył pasterz Kościoła wrocławskiego.
Rektor PWT z kolei zaznaczył, że trudny i dramatyczny czas pandemii umożliwił realizację planów, które snuto od dawna.
- Dziękuję wszystkim za pomoc w przeprowadzeniu biblioteki, tej części, gdzie była czytelnia czasopism. Pan Bóg poprowadził to wspaniale i mogliśmy zrealizować remont. Sala numer 7 nosi teraz imię Ojca Świętego Benedykta XVI, jak zdecydował arcybiskup Józef Kupny. Peter Seewald w ostatniej książce, bibliografii, powiedział, że wielu ludzi uważa, iż Benedykt XVI jest jednym z największych teologów, który zasiadał na Stolicy Piotrowej, a jednocześnie jest człowiekiem wielkiej pokory i dystansu - przemawiał ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy nadania sali nr 7 im. Ojca Świętego Benedykta XVI. Kamila Rajfur /Foto Gość