Nowy numer 38/2021 Archiwum

To o nas

Na rynek trafiła książka pod redakcją ks. Michała Mraczka pt. „Urząd w czasach Twittera. Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji wrocławskiej”.

Ksiądz Mraczek tłumaczy, że książka powstała w związku z jubileuszami metropolity wrocławskiego – 65. rocznicy urodzin i 15. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej.

– W ostatnich dniach przypadała również 8. rocznica objęcia metropolii wrocławskiej. Uznaliśmy, że ten czas na Dolnym Śląsku warto już podsumować. Dlaczego? Ponieważ za kilka lat wiele szczegółów opisanych wydarzeń byłoby już nie do odtworzenia – wyjaśnia. To ważne, ponieważ, jak się okazało, podjętych dzieł było dość sporo. – Ksiądz arcybiskup jest spoiwem i twarzą tych wszystkich inicjatyw, o czym świadczy podtytuł. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to pozycja o nas, o wrocławskim Kościele, o życiu naszej diecezji w ostatnich ośmiu latach – dodaje. Na książkę składają się artykuły ponad 20 autorów, podzielone na sześć rozdziałów – „Posługa uświęcania”, „Duszpasterstwo”, „Formacja kapłańska i życie konsekrowane”, „Działalność charytatywna”, „Dialog ze światem i działalność społeczna” oraz „Troska o dziedzictwo historyczne i kulturowe”. – Sam byłem trochę zaskoczony, gdy zebraliśmy te wszystkie inicjatywy w jednym miejscu, że jest ich tak dużo. Pojedyncze być może nie robią takiego wrażenia, ale razem pokazują całkiem spory dorobek oraz wielkie bogactwo tego, czym żyje wrocławski Kościół – dodaje ks. Mraczek. Wyjaśnia też, że książka nie ma charakteru naukowego, lecz popularny. – Nie jest to pozycja historyczna, ale może być swoistą kroniką wydarzeń – zaznacza. Zwraca również uwagę, że czytając ją, należy nie tylko patrzeć wstecz, ale również w przyszłość. – Każdy z autorów, opisując daną inicjatywę, wyciąga pewne wnioski. Część wydarzeń była zamknięta w jakimś czasie, ale stanowiła pewien impuls. Czekamy więc na ciąg dalszy i niewykluczone, że za kilka lat napiszemy kolejną część, która na przykład pokaże czasy popandemiczne. Książka jest dostępna m.in. w Księgarni Archidiecezjalnej na pl. Katedralnym 19.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama