Nowy numer 17/2024 Archiwum

Życie warte jest rozmowy. Przeciwdziałanie samobójstwom

W Polsce codziennie 15 osób odbiera sobie życie, a 225 próbuje to uczynić. Słyszeliśmy ostatnio o 13-latku spod Wrocławia, który popełnił samobójstwo, i kolejnych - często bardzo młodych osobach - podejmujących takie próby. Gdzie szukać pomocy, jeśli sami przeżywamy kryzys lub chcemy wesprzeć innych?

W tym roku zaczął funkcjonować portal „Życie warte jest rozmowy”, na którym znajdziesz wiele praktycznych porad dotyczących przeciwdziałania samobójstwom, a także listę miejsc, gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc – również we Wrocławiu i okolicach.

Pomysłodawczynią portalu – platformy edukacyjno-pomocowej – jest dr Halszka Witkowska, suicydolog, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, inicjatorka i koordynatorka kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Od nazwy kampanii, realizowanej od 2018 r., wziął swą nazwę serwis.

– Portal został stworzony nie tylko dla osób, które same mają myśli samobójcze albo są po próbie samobójczej, ale także dla ich bliskich – wyjaśnia. – Postawiliśmy nacisk na to, że pierwszą psychiczną pomoc osobie w kryzysie może udzielić każdy z nas. Oczywiście jeśli chodzi o pomoc terapeutyczną, leczenie, to często jest potrzebne wsparcie specjalisty – do niego jednak trzeba dotrzeć, a nie każdy ma tyle odwagi, siły, by udać się tam samemu, by o tę pomoc poprosić. Warto, byśmy byli dla siebie takim pierwszym stopniem pomocowym.

Jednym z wielu ważnych zagadnień dotyczących profilaktyki samobójstw jest rola, jaką odgrywają duchowni. – Często są bardzo blisko ludzkich kryzysów, tragedii – poprzez kontakt z osobami korzystającymi ze spowiedzi, ale nie tylko – mówi H. Witkowska. – W wielu środowiskach mają duży autorytet – w parafiach prężnie funkcjonujących, ale także na wsiach, w małych miasteczkach, a to właśnie tam dochodzi do dużej ilości samobójstw. W takich miejscach trudniej o wsparcie psychologa, psychiatry. Nadal też funkcjonują pewne stereotypy – że do takich specjalistów idzie tylko „wariat”. Ludzie wstydzą się porozmawiać, a czasem nie tyle potrzebują profesjonalnej pomocy czy farmakoterapii, ale porady, bliskości, możliwości wygadania się drugiemu człowiekowi.

Pani suicydolog dodaje, że rola księży jest nieoceniona także jeśli chodzi o rodziny będące w żałobie po śmierci bliskiego, który targnął się na swoje życie. – Należy pamiętać, że każde samobójstwo wpływa na 20 osób z najbliższego otoczenia. Kiedy na przykład nastolatek odbierze sobie życie, to nie tylko rodzice czy rodzeństwo są w wielkim bólu, ale także koledzy w szkole, nauczyciele.

Serwis „Życie warte jest rozmowy” to cenne źródło informacji również dla osób, które chcą komuś pomóc – bo widzą, że z osobą żyjącą obok nich dzieje się coś niepokojącego. Inaczej się zachowuje, przygniata ją gigantyczny smutek.

Trzeba zauważyć, że duchowni nie tylko mogą wspierać potrzebujących, ale i sami czasem potrzebują wsparcia. Ich także nie omijają kryzysy i myśli samobójcze. Ludzie czasem stawiają wówczas pytania: czemu człowiek, który uwierzył w Boga, który jest miłością, który wie, gdzie szukać sensu życia, nadziei, jednak posunął się do takiego czynu?

– Zawsze słyszałam od zaprzyjaźnionych księży: „jesteśmy ludźmi takimi samymi, jak inni; mamy takie samo ciało, psychikę. Każdy może mieć słabsze momenty. Umocnieniem jest dla nas doświadczenie Bożej miłości, wiara, ale mimo to czasem nie dajemy sobie rady” – mówi Halszka Witkowska. – Trzeba pamiętać, że każdy z nas ma inną wrodzoną odporność, siłę wewnętrzną. To, że jedna osoba jest w stanie zmierzyć się z daną sytuacją, to nie znaczy, że druga w takiej samej sytuacji sobie poradzi. Może mieć mniej tego wewnętrznego „zapasu energetycznego”.

Pani doktor zauważa, że obecnie księżom, zwłaszcza młodym, w wielu społecznościach bardzo trudno jest funkcjonować: – Opinia publiczna, jak wiemy, jest bardzo mocno spolaryzowana. Nawet na etapie seminaryjnym młodzi ludzie napotykają różne trudności, często są społecznie odtrącani, choćby pod wpływem przekazów medialnych. Na pewno wsparciem byłby dla nich choćby podstawowy kurs suicydologii, prewencji. Mogliby zdobyć potrzebne informacje, pomocne i w ich własnym życiu i w kontakcie z ludźmi w kryzysach. Miałam kiedyś przyjemność poprowadzić wykład na ten temat w jednym z seminariów i spotkałam się z ogromnym zainteresowaniem przyszłych księży.

Więcej na ten temat: Rola duchownego w profilaktyce samobójstw

*

Platforma „Życie warte jest rozmowy” oferuje treści dla tych, którzy chcą komuś pomóc, którzy potrzebują pomocy i którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę. Jeśli na stronie głównej wybierzemy zakładkę „Potrzebuję pomocy”, mamy do wyboru trzy opcje: dla osób, które mają myśli samobójcze, które ich nie mają (ale np. są w kryzysie, mogącym prowadzić w tę stronę) i dla tych, które planują odebranie sobie życia.

Znajdziemy tu vlogi, na których można obejrzeć materiały wideo z poradami psychologów dotyczącymi różnych aspektów pomocy, począwszy od dostrzegania symptomów kryzysu. Przeczytamy o sposobach wsparcia osoby mającej myśli samobójcze, osoby po próbie samobójczej, a także po stracie osoby bliskiej, która popełniła samobójstwo. Można znaleźć wykaz popularnych mitów dotyczących samobójstw.

Cenny jest spis miejsc i telefonów z bezpłatną pomocą w różnych częściach kraju (psychiatryczną, psychologiczną, prawną), także we Wrocławiu i okolicach. Istnieje również możliwość napisania poprzez stronę do specjalisty (można pozostać wówczas osobą anonimową). Inspirujące są podcasty „Przywróceni życiu” – rozmowy z osobami, które poradziły sobie z kryzysem popychającym je w stronę myśli samobójczych.

Serwis powstał w ramach projektu realizowanego przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, przy wsparciu finansowym PZU SA.

Więcej wkrótce w papierowym wydaniu wrocławskiego GN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy