Nowy numer 37/2021 Archiwum

Zmarła Danuta Łukaszewicz. Całe swoje życie oddała ludziom

W poniedziałek 28 czerwca zmarła w wieku 95 lat Danuta Łukaszewicz, wraz z mężem przez lata zaangażowana w Ruch Spotkań Małżeńskich; wdowa po prof. Józefie Łukaszewiczu - matematyku, żołnierzu Armii Krajowej, rektorze Uniwersytetu Wrocławskiego, działaczu katolickim.

Odeszła od nas kobieta niezwykła, która całe swoje życie oddała ludziom. Najpierw mężowi i córce, zięciowi i wnukom, a potem dosłownie każdemu, kto stanął na drodze jej życia. Zawsze gotowa do działania, zasłuchana w potrzeby innych, niosła radość i pokój wszędzie, gdzie się pojawiała. Wraz z mężem zaangażowała się na początku lat 80 w powstający w Polsce Ruch Spotkań Małżeńskich, który stał się dla małżeństwa Łukaszewiczów dziełem życia kontynuowanym do ostatnich miesięcy ich wspólnej małżeńskiej wędrówki.

– Ruch Spotkań Małżeńskich, szczególnie tu, we Wrocławiu, ogromnie dużo zawdzięcza państwu Łukaszewiczom. Był on miejscem jakby stworzonym dla nich – cóż by się stało z tym ogromnym pragnieniem dzielenia się szczęściem życia małżeńskiego, gdyby nie mogło ono być wypowiedziane wobec zasłuchanych, szukających szczęścia, czasem mocno pogubionych narzeczonych i małżonków – mówią Anna i Olgierd Unoldowie, obecni liderzy Wrocławskiego Ośrodka Spotkań Małżeńskich.

Zmarła Danuta Łukaszewicz. Całe swoje życie oddała ludziom   Państwo Łukaszewiczowie. Archiwum rodzinne

W dniu jubileuszu 50-lecia małżeństwa w 2005 r. prof. Józef Łukaszewicz mówił: „Chcielibyśmy pożyć jeszcze jakiś czas, nadal pomagać naszym dzieciom i wnukom, zobaczyć jak będą rosły, budować kościoły materialne i wspólnoty Ludu Bożego, naprawiać Rzeczpospolitą i jednoczyć Europę, budować mosty łączące narody i kościoły”. Śmierć pani Danuty zamknęła niezwykłą księgę, którą pisało swoją wiarą i miłością to piękne małżeństwo.

Pani Danuta Łukaszewicz z d. Szarejko urodziła się w Nowogródku w 1926 r., ukończyła studia przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1950 r., harcerka i działaczka młodzieżowa, oddana żona i matka. Kobieta kochająca Kościół. W 2019 r. została uhonorowana medalem Św. Jadwigi, największym odznaczeniem w Archidiecezji Wrocławskiej.

Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie we wtorek 6 lipca o godz. 11 w kościele pw. św. Faustyny we Wrocławiu. Obrzędy pogrzebowe rozpoczną się o godz. 12.30 na cmentarzu przy ul. Smętnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama