Od 31 lipca do 6 sierpnia będzie trwał 23. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha. W programie znalazło się wiele ciekawych spotkań, znakomitych koncertów, ważnych wystaw, warsztatów, seansów filmowych, a także spacerów z przewodnikami i najrozmaitszych atrakcji dla dorosłych i dzieci.
Simcha w języku hebrajskim oznacza radość i to właśnie wspólne radosne świętowanie oraz odkrywanie bogactwa żydowskiej kultury jest największą wartością i powtarzanym co roku hasłem przewodnim Festiwalu - co obecnie, w dobie wciąż jeszcze nieprzerwanych zmagań z pandemią, wydaje się znaczyć jeszcze więcej niż zwykle. Organizatorzy podkreślają, źe możliwość zaproszenia publiczności do uczestnictwa na żywo w wydarzeniach festiwalowych jest tym, co najbardziej ich cieszy.
W tym roku dużą część programu stanowią propozycje wspólnego spędzania czasu w plenerze, takie jak: Śniadanie Izraelskie w Ogrodzie Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, wieczorne warsztaty tańców żydowskich oraz niedzielny tradycyjny Jarmark Żydowski na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem.
W programie znajdziemy także duży wybór tematycznych spacerów po mieście z przewodniczkami i przewodnikami, którzy podzielą się niejedną wyjątkową historią o dawnym żydowskim Wrocławiu. Nowością będzie możliwość przeniesienia się online do Tel Avivu i Pragi, by uczestniczyć w zwiedzaniu miast z przewodnikami.
Część wydarzeń festiwalowych jest biletowana (sprzedaż już trwa), ale większość jest dostępna dla zainteresowanych bezpłatnie. Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na www.smicha.art.pl. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Gościa Wrocławskiego.