Nowy numer 48/2023 Archiwum

W Roku Świętym Jakubowym wyrusz do Małujowic

W sobotę 24 lipca, w wigilię odpustowych uroczystości ku czci św. Jakuba Apostoła, odbędzie się piesza pielgrzymka do diecezjalnego sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach - kościoła stacyjnego w obecnym roku jubileuszowym. Trwają zapisy. 25 lipca Suma odpustowa w Małujowicach o 13.00.

Tym razem pielgrzymowanie można rozpocząć już w Kruszynie o 12.00 albo dołączyć do grupy 6 kilometrów dalej, w Brzegu (ok. 13.15 obok pomnika św. Jana Pawła II przy kościele pw. św. Mikołaja) – mówi ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan Dróg św. Jakuba w archidiecezji wrocławskiej.

Msza św. w Małujowicach odprawiona zostanie w sobotę o 17.30. Po niej planowany jest poczęstunek i spotkanie – być może projekcja filmu o camino („Ślady stóp” Juana Manuela Cotelo), dzielenie się doświadczeniem wędrówki drogami św. Jakuba. Ze względów organizacyjnych osoby planujące udział w pielgrzymce proszone są o zgłaszanie się do 22 lipca na adres: biuro@camino.net.pl. Możliwy jest powrót do Brzegu autobusem.

25 lipca Suma odpustowa zostanie odprawiona w sanktuarium w Małujowicach o 13.00. Przewodniczyć jej będzie ks. Maciej Paleczny.

Przez parafię pw. NMP Różańcowej w Kruszynie – gdzie obecnie ks. Tomasz pełni posługę duszpasterską – biegnie również Droga św. Jakuba, Via Regia.

– Gościłem dziś w parafii dwóch pielgrzymów z ziemi opolskiej, którzy idą w Gwiaździstej Pielgrzymce organizowanej w Roku Świętym Jakubowym – mówi kapłan. – W ramach tej inicjatywy pątnicy z różnych stron schodzą się na odpust do Görlitz, gdzie znajduje się katedra pw. św. Jakuba Apostoła. Kolejni uczestnicy sztafety przekazują sobie kij pielgrzymi i księgę pielgrzyma. Takie atrybuty znajdują się dziś u nas w Kruszynie. Jutro wręczę je kolejnym osobom idącym do Oławy.

Rok Święty Jakubowy obchodzony jest, gdy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła przypada w niedzielę. W Małujowicach w tym czasie przez cały rok otrzymać można dar odpustu.

W Roku Świętym Jakubowym wyrusz do Małujowic   Pielgrzymi ugoszczeni w Kruszynie. Archiwum parafii w Kruszynie

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy