Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia, Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego i klasztorem dominikanów zapraszają na koncerty białoruskiego Wolnego Chóru, który ma możliwość legalnych występów jedynie poza granicami ojczyzny.
We Wrocławiu Chór wystąpi trzykrotnie: 24 lipca o 17.00 w kościele pw. Bożego Ciała, po Mszy św. w języku białoruskim o 16.00, 25 lipca o 15.00 na rynku, przy pręgierzu, 25 lipca po Mszy św. o 16.00 w dominikańskim kościele pw. św. (ok.16.45).
Każdy z koncertów ma swoją specyfikę. W kościele pw. Bożego Ciała, przy wspaniałej akustyce, można będzie usłyszeć sakralną część programu chóru, na rynku - głównie pieśni protestu, które stały się symbolem walki o wolność Białorusinów po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 roku. W kościele dominikanów usłyszymy wybór pieśni w obu koncertów.
Wolny Chór jest jednym z niepowtarzalnych fenomenów kulturowych związanych z protestami na Białorusi. Jego legenda trwa pomimo aresztowań i bardzo niesprzyjających warunków. Opowieści o legendarnym chórze inspirują filmowców, ludzi telewizji i naukowców badających to zjawisko.
Zespół dał nowe życie zapomnianym historycznym hymnom Białorusinów, jak „Pogoń ”, „Marsz wojskowy”, „Wszechmogący Boże”. Pieśni te budzą w ludziach poczucie godności i odwołują się do najlepszych tradycji patriotycznych. Koncertom towarzyszy zwykle ekspresja słuchaczy – okrzyki „Niech żyje Białoruś!”, gromkie brawa. W transmisjach online biorą udział dziesiątki tysięcy widzów, a śpiewniki rozchodzą się jak świeże bułeczki podczas koncertów w dzielnicach miast.
W ciągu 9 miesięcy istnienia tej inicjatywy w ramach zespołu wyodrębniło się kilka chórów: profesjonalny i amatorski (każdy z nich liczy 40–60 członków i około 10 dyrygentów), dodatkowo powstały „Chór Wolnych Baraulan” i „Wolna Orkiestra”. W Mińsku i innych miastach odbyły się dziesiątki akcji koncertowych. Wyszła płyta z pieśniami Chóru, ukazały się 2 albumy studyjne, powstały 3 teledyski i odbyły się 3 duże koncerty online.
Chór działa w ścisłej konspiracji i znajduje się w ciągłym niebezpieczeństwie. Do tej pory trzydziestu członków chóru przeszło przez więzienia i tortury. Za swoją działalność otrzymali sądowe wyroki i wysokie grzywny. Dzisiaj Wolny Chór jest zakazany w ojczystej Białorusi, a białoruskie pieśni uznano za ekstremistyczne. Chór jednak działa na przekór wszystkiemu, dając przykład walki o swoje prawa, wolność i demokrację.
Koncerty zaplanowane są na lipiec w Warszawie, Białymstoku, Berlinie i – jeśli to będzie możliwe – w innych europejskich miastach. Oprócz koncertów odbędą się kursy mistrzowskie i kreatywne spotkania z dyrygentami i członkami zespołu. Wolny Chór zorganizuje również wyjątkowe akcje śpiewania w miejscach publicznych, jak to miało miejsce na Białorusi. Z chórem zagra Warszawska Wolna Orkiestra. Koncerty będą transmitowane online.
Projekt wymaga wsparcia finansowego, aby pokryć koszty transportu i pobytu chóru oraz wypożyczenia sprzętu na koncerty. Oprócz pomocy finansowej potrzebuje wsparcia informacyjnego, aby ten projekt dotarł do jak największej liczby osób. Pierwsza trasa koncertowa jest dla Wolnego Chóru okazją do koncertów na żywo, przypomnienia i zwrócenia uwagi na wydarzenia na Białorusi.
Wszystkie koncerty są darmowe, jednak każdy może przekazać dowolną kwotę wspierającą zespół.