W Roku Świętym Jakubowym z inicjatywy Ślężańskiego Ośrodka Kultury, przy współpracy z Muzeum Ślężańskim, został odtworzony i uroczyście odsłonięty wizerunek Apostoła, który niegdyś znajdował się w centrum Sobótki. Mieszkańcy i turyści mogli poznać ciekawostki dotyczące Jakubowych śladów w mieście i Dróg św. Jakuba.
Wspomniany wizerunek św. Jakuba, wykonany w technice sgraffito, znajdował się kiedyś na budynku sądu miejskiego. Miał pewnie wymiar sakralny, ale nie tylko. Patron miasta widoczny jest w herbie, w miejskich pieczęciach – mówi Michał Hajdukiewicz, dyrektor Ślężańskiego Ośrodka Kultury w Sobótce. – Sobótka bardzo ucierpiała podczas II wojny światowej, w czasie walk niemiecko-radzieckich. Budynek został uszkodzony, ale dotrwał lat 50., kiedy władze uznały, że należy go zlikwidować. Razem z nim zniknęło przedstawienie św. Jakuba.
Prace przy montażu odnowionego wizerunku. Michał HajdukiewiczDodaje, że od kilku już lat toczyły się rozmowy na temat odtworzenia wizerunku apostoła na pobliskiej elewacji, na ścianie odsłoniętej po wyburzeniu budynku sądu. – Jako Ślężański Ośrodek Kultury postanowiliśmy przejść do czynu i, razem z Muzeum Ślężańskim, przy wsparciu Gminy Sobótka, podjęliśmy inicjatywę przywrócenia wizerunku. Cały ten proces trwał ok. 2 lat. Dobrze się stało, że został sfinalizowany w obecnym roku poświęconym św. Jakubowi, w niedzielę, gdy przypadał Jakubowy odpust. Oficjalne odsłonięcie nastąpiło dokładnie 25 lipca – mówi M. Hajdukiewicz, wspominając również o zaangażowaniu wicestarosty i pracowników Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, zaangażowaniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz o zgodzie i przychylności właścicieli kamienicy przy ul. św. Jakuba 2
Św. Jakub ukazany został w stroju pielgrzyma. Ewa PigóraDodaje, że wszystkie szczegóły uzgadniane były z konserwatorem zabytków, a wizerunek odtworzono na podstawie jedynego zachowanego zdjęcia. Przedstawia św. Jakuba jako pielgrzyma, w kapeluszu, z laską. Obok jego postaci widnieje napis St. Jacobus. – Kiedyś najprawdopodobniej dopisane tam było słowo „Maior” (Większy, Starszy), ale zostało uszkodzony w czasie wojny i konserwator nie zalecał odtwarzania go. Pod stopami świętego znajduje się data 1399 – utożsamiana z nadaniem Sobótce praw miejskich. Wykonawcą repliki wizerunku Jakubowego w Sobótce jest artysta Michał Chabielski – wyjaśnia dyrektor.
Zauważa, że pod adresem Rynek 10 znajduje się figura bramna św. Jakuba, w pobliżu wznosi się kościół parafialny pw. św. Jakuba z bardzo interesującym XVIII-wiecznym obrazem apostoła, prawdopodobnie ukazującym bitwę, podczas której święty ukazał się, wspierając wojska walczące przeciw Maurom. W pobliżu przebiega odcinek Drogi św. Jakuba biegnący ze szczytu Ślęży do Środy Śląskiej – otwarty dzięki Jakubowi Pigórze, twórcy i opiekunowi szlaku. – Chcemy promować miejsca związane w okolicy ze św. Jakubem, myślimy o stworzeniu ścieżki szlakiem miejsc z nim związanych. Prowadzone są już wstępne rozmowy z restauratorami, by pomyśleli może o pielgrzymiej ofercie kulinarnej (jak w Hiszpanii) czy stylizowanej zastawie – wspomina M. Hajdukiewicz.
Odsłonięcie i poświęcenie wizerunku. Ewa PigóraW niedzielę rano odbył się także 5-kilometrowy II Bieg św. Anny, organizowany przez Klub Biegacza Sobótka i parafię pw. św. Jakuba w Sobótce.
Dawny Rynek z widocznym herbem. Materiały Ślężańskiego Ośrodka Kultury