Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o oddawanie krwi i jej składników. Krew można oddawać w punktach stacjonarnych, ale także podczas akcji wyjazdowych w krwiobusie.
Zebrana krew jest potrzebna m.in. do leczenia poważnych chorób onkologicznych, pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych i w wielu innych sytuacjach ratowania życia. - Lato to okres, kiedy występują niedobory krwi. Potrzebne są wszystkie grupy, a obecnie przede wszystkim minusowe, w tym szczególnie 0 Rh-. Serdecznie zapraszamy wszystkich krwiodawców - mówi Monika Kopeć, specjalistka ds. promocji z RCKiK. Jak dodaje, 0 Rh- to grupa stosunkowo rzadka: ma ją tylko 6 na 100 Polaków, a można ją przetoczyć każdemu.
Kto może oddać krew? Każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat (trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty), o wadze ciała powyżej 50 kg. By zostać krwiodawcą, nie jest wymagane szczepienie przeciw koronawirusowi, nie trzeba też mieć aktualnego testu. Wynika to z faktu, że wirus przenosi się tylko drogą kropelkową. Ważna informacja dla osób, które niedawno się zaszczepiły lub zamierzają to zrobić: krew oddać można 48 godzin po przyjęciu szczepionek Pfizer lub Moderna, a 14 dni po szczepieniu szczepionką wektorową.
By oddać krew, wystarczy niecałe 8 minut. Cały proces - w zależności od zainteresowania dawców - może potrwać od 30 do maksymalnie 40 minut.
Najbliższa okazje, by oddać krew podczas akcji wyjazdowych będzie miała miejsce w czwartek i piątek. Krwiobus RCKiK zaparkuje 29 lipca w Mirkowie przy sklepie Leroy Merlin, a 30 lipca pod Magnolia Park we Wrocławiu. Krew można oddawać w krwiobusach w godzinach od 9.00 do 13.00.
Stacjonarnie krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza na ul. Czerwonego Krzyża 5/9 we Wrocławiu.