Nowy numer 37/2021 Archiwum

XI Letni Festiwal Kultury "Polonia Cantans" 2021 we Wrocławiu

Trwał od 25 lipca do 1 sierpnia w kościele pw. NMP na Piasku, dedykowany był w tym roku słudze Bożemu prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. W niedzielę, podczas Mszy św. i koncertu, pamiętano o ofiarach powstania warszawskiego.

Przed każdym wieczornym koncertem można było usłyszeć "Słowo Prymasa i o Prymasie", ukazujące różne wymiary życia sługi Bożego, jego myśl teologiczną i społeczną. - Prymasowski blok w ramach festiwalu przygotowywała Maria Sonia Krok, prowadząca "Spotkania z Kulturą Ojczystą" w parafii pw. NMP Królowej Pokoju we Wrocławiu. Wybranym refleksjom kard. Wyszyńskiego (dotyczącym kultury, narodu, Kościoła) towarzyszyła nawiązująca do nich poezja. W ciągu kolejnych festiwalowych dni zarysowany został bogaty obraz tej postaci - mówi dyrektor festiwalu Jerzy Ziomek.

XI Letni Festiwal Kultury "Polonia Cantans" 2021 we Wrocławiu   Jerzy Ziomek. Agata Combik /Foto Gość

W sobotę na festiwalu gościł ks. Wojciech Tokarz, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Bonifacego we Wrocławiu. Przypomniał m.in., że w tej właśnie parafii prymas gościł 22 października 1949 roku. Przybył dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci prymasa Augusta Hlonda i w jego intencji odprawił we wrocławskim kościele Mszę św.

Ksiądz Tokarz wspominał pobyt prymasa Wyszyńskiego we Wrocławiu i w Trzebnicy w 1957 r., a także jego wizyty w Bardzie i Wambierzycach. Opowiedział o nadaniu imienia Prymasa Tysiąclecia Szkole Podstawowej przy ul. Kleczkowskiej (SP nr 74), znajdującej się na terenie parafii pw. św. Bonifacego.

XI Letni Festiwal Kultury "Polonia Cantans" 2021 we Wrocławiu   Maria Sonia Krok. Agata Combik /Foto Gość

W ostatni festiwalowy dzień uczestnicy spotkania usłyszeli o zaangażowaniu prymasa w czasie powstania warszawskiego oraz o maryjnym kulcie w dziejach i kulturze Polski. "Racz sprawić, byśmy przez Ciebie całej Ojczyźnie, a przez wolną Ojczyznę całemu światu wywalczyli Jezusa" - modliła się powstańcza Warszawa. - Na afiszu powstania warszawskiego 26 sierpnia, w dzień święta Matki Bożej Częstochowskiej, znalazły się słowa: "Królowo Polski, prowadź, ratuj nas, jakżeś czyniła zawsze. Uczyń raz jeszcze cud, Rzeczpospolitą Polską (...) z krwi naszej nam ziść" - mówiła M.S. Krok.

XI Letni Festiwal Kultury "Polonia Cantans" 2021 we Wrocławiu   Festiwal dedykowany był Prymasowi Tysiąclecia. Agata Combik /Foto Gość

Podczas festiwalowych koncertów wystąpili m.in. artyści związani z cyklem "Spotkania z Kulturą Ojczystą", teatr Książ z Wałbrzycha, Mikołaj Ferenc, Katarzyna Nowak, Wojciech Rohatyn Popkiewicz.

XI Letni Festiwal Kultury "Polonia Cantans" 2021 we Wrocławiu   Ostatni koncert. Agata Combik /Foto Gość XI Letni Festiwal Kultury "Polonia Cantans" 2021 we Wrocławiu   Podczas ósmego wieczoru "Śpiewającej Polski". Agata Combik /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama