Nowy numer 5/2023 Archiwum

Edyta Stein, wrocławianka "pobłogosławiona przez Krzyż"

W święto patronki Europy, św. Teresy Benedykty od Krzyża, mieszkańcy jej rodzinnego Wrocławia uczestniczyli w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem ks. prof. Jerzego Machnacza w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. B. Prusa.

Kapłan zwrócił uwagę na fakt, że parafia pw. św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie jest tą, do której Edyta Stein (12 października 1891 - 9 sierpnia 1942) należała, mieszkając w pobliżu, przy obecnej ul. Nowowiejskiej. Dziś znajdują się tu jej relikwie - nie szczątki doczesne, bo ciało Edyty spalone zostało w krematorium KL Auschwitz-Birkenau), lecz odrobina habitu.

Kaznodzieja przypomniał burzliwy wiek, w którym żyła: czas dwóch wojen światowych, ale także zsyłek na Syberię czy bomb atomowych. - Człowiek po raz pierwszy w historii ludzkości podniósł rękę na drugiego człowieka, w sposób "przemysłowy" - zauważył. Ofiarą takich działań padła również patronka Europy.

- Jesteś świętą trudną, człowiekiem niewygodnym. Mówią o tobie, że jesteś apostatką, że wyrzekłaś się swojej wiary żydowskiej - mówił. Tymczasem ona, jak podkreślał, uznała po prostu, że Jezus - Żyd, Człowiek - jest Tym, który przyszedł od Ojca, który jest jej życiem i zbawieniem.

- Przyjęłaś imię zakonne "błogosławiona przez krzyż" (Teresa Benedykta od Krzyża). Błogosławiony to człowiek, który w krzyżu Jezusa Chrystusa złożył wszystkie swe nadzieje. Bez Niego jesteśmy niczym, z Chrystusem jest przed nami wieczność - mówił ks. Jerzy, zwracając uwagę, że trzeba być "ukrzyżowanym w duchu", nie wystarczą krzyże na piersiach czy za pasem zakonnym. Każdy człowiek narodził się nie tylko po to, by być dobrym, ale by być świętym. Do tego celu idzie się przez krzyż.

- Edyto Stein, św. Tereso Benedykto od Krzyża, patronko Europy, módl się za nami, by każdy przeżywał udrękę poszukiwania samego siebie, by ostatecznie odkrył siebie przy Sercu Jezusa - modlił się kapłan.

Pod koniec Mszy św. jej uczestnicy otrzymali błogosławieństwo relikwiami świętej; wielu z nich modliło się przy kaplicy jej dedykowanej, znajdującej się w tylnej części kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie zwykle zatrzymywała się na modlitwie w czasie, gdy przebywała w domu rodzinnym.

Modlitwa do św. Teresy Benedykty od Krzyża w salezjańskim kościele przy ul. B. Prusa odbywa się każdego 9. dnia miesiąca po wieczornej Mszy św.

Edyta Stein, wrocławianka "pobłogosławiona przez Krzyż"   Kaplica Edyty Stein w kościele św. Michała Archanioła przy ul. B. Prusa. Agata Combik /Foto Gość

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy