Nowy numer 38/2021 Archiwum

Nim rozpocznie się niedziela

Od blisko trzech lat w naszym internetowym wydaniu publikujemy rozważania na temat fragmentu Ewangelii przeznaczonej na kolejne niedziele roku liturgicznego. Chodzi o to, by „iść na Mszę św. ze swoim życiem, a po niej wracać do swojego życia z Bogiem”.

Autorem komentarzy, które można znaleźć na: wroclaw.gosc.pl w każdą sobotę późnym wieczorem, jest o. dr Oskar Maciaczyk OFM, homileta, duszpasterz akademicki i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów we Wrocławiu. – Pomysł na rozważania zrodził się już dawno, a u jego źródeł jest frustracja tym, jak wielu z nas podchodzi do liturgii eucharystycznej mało dojrzale. A mnie zależy na dojrzałości – mówi franciszkanin.

Przywołuje postać amerykańskiego filozofa i teoretyka komunikacji Marshalla McLuhana, który powiedział, że formacji potrzebują nie tylko ci, którzy pracują w telewizji czy w radiu, ale także odbiorcy. – Jego studenci poszli dalej i rozszerzyli tę myśl na tworzących treści internetowe i ich odbiorców. Jako homileta przygotowuję też kleryków. Mówię im, że formacji do przeżywania liturgii i słowa Bożego potrzebują i kaznodzieje, i uczestnicy, odbiorcy – mówi.

Jeden świat

Franciszkanin podkreśla, że chodzi o to, by każdy miał świadomość, iż homilia nie jest tylko lepszym czy gorszym przemówieniem, ale wydarzeniem zbawczym. – Z języka greckiego „homilia” oznacza spotkanie, przyjazną rozmowę. Chodzi o zderzenie tego, co daje Bóg w misterium paschalnym, z tym, co ja przeżywam, z czym przychodzę na liturgię. Ktoś, kto to zrozumie, nigdy nie będzie się nudził na Mszy św. i nigdy nie powie, że ciągle jest na niej to samo – te same gesty, słowa i powtarzająca się co jakiś czas liturgia słowa. To zawsze będzie inne spotkanie, bo zawsze przychodzę z moim „tu i teraz” – wyjaśnia. Podkreśla przy tym, że z tego właśnie wynika permanentna aktualność słowa Bożego. Ojciec Oskar w tym roku obchodził 10-lecie swojego kapłaństwa. Wspomina, że przez ten czas wiele osób wyspowiadał, odbył również dużo rozmów. – Przeraża mnie to, że sporo ludzi tworzy sobie dwa światy. Pierwszy to codzienne życie i wszystko, co z niego wynika. Drugim jest świat spotkania z Bogiem, które realizuje się podczas niedzielnej Mszy św. Te dwa światy dla wielu niestety są równoległe i się nie spotykają. W niedzielę zostawiam to, czym żyję, i idę na spotkanie z Bogiem, a po Mszy zostawiam Boga i „wracam” do życia – zauważa. To dotyczy również homilii. Wierni mogą ją określać jako bardzo dobrą, ale pytanie, czy nie jest ona w odbiorze oderwana od mojego życia. – Bardzo mnie to uwierało, bo przecież mamy budować jeden świat bosko-ludzki. Mamy iść na Mszę św. ze swoim życiem, a po niej wracać do swojego życia z Bogiem. Dlatego postanowiłem zrealizować potrzebę serca, by formować wiernych, uczestników liturgii, słuchaczy słowa Bożego do zrozumienia, że Msza św. jest dialogiem moich spraw z tym, co daje Bóg – wyjaśnia.

Stawiaj pytania

Ojciec Maciaczyk zastanawiał się, jaki kształt ma przybrać formacja. Za najlepszą uznał możliwość przygotowania się do niedzielnej Eucharystii – do tego, co się w jej trakcie wydarzy i co się usłyszy. – Dlatego cykl rozważań nosi tytuł „Nim rozpocznie się niedziela” – zaznacza. Zauważa też, że w internecie można znaleźć wiele komentarzy biblijnych czy liturgicznych, ale jego propozycja jest czymś innym. – Moim zamiarem jest pobudzenie myśli, poprowadzenie do takich refleksji, by rozważanie poruszało związane z życiem problemy. Chodzi o sprowokowanie pytań, z którymi pójdę na Eucharystię i tam usłyszę odpowiedzi – tłumaczy. Komentarze do Ewangelii służą jeszcze czemuś – skupieniu swoich myśli. Ojciec Oskar zaznacza, że wiele osób wspomina, iż „wyłączają się” podczas Mszy św. – To taka ludzka słabość, która przydarza się chyba każdemu. Po wyjściu z kościoła w zasadzie nie pamiętamy, o czym była Ewangelia. Łatwiej się skupić, jeśli przychodzi się z pytaniami. Można to porównać do naszych ludzkich relacji. Jeśli kogoś pytam, to czekam na odpowiedź i go słucham. Ważne jest jednak to, o co chcę zapytać – dodaje. Cykl „Nim rozpocznie się niedziela” ma być pomocą w formułowaniu tych pytań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama