Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpi w najbliższą niedzielę w Jelczu-Laskowicach

W ramach VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Wokalno-Organowego w Jelczu-Laskowicach 22 sierpnia w kościele pw. św. Maksymiliana M. Kolbego wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Przy organach zasiądzie Łukasz Romanek. Koncert rozpocznie się o 19.00. Wstęp wolny.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" – założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską – obecnie tworzy ponad stu artystów – chór, balet i orkiestra. Najwyższy poziom, który prezentuje zespół zaowocował koncertami na całym świecie oraz międzynarodowym uznaniem.

Repertuar „Śląska” to nie tylko ogromne widowiska, ale także wyjątkowe koncerty edukacyjne oraz prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk prezentujących folklor wszystkich regionów Polski, poprzez efektowne koncerty edukacyjne, po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”.

Łukasz Romanek koncertuje jako solista i kameralista w wielu kościołach i salach koncertowych w Polsce, a także w Holandii i Niemczech. Studiował w klasie organów prof. M. Czajki oraz prof. A. Chorosińskiego i dr. P. Rojka. Doskonalił swoje umiejętności na kursach interpretacji i improwizacji organowej prowadzonych przez najwybitniejsze osobistości świata muzyki organowej. Obecnie posługuje jako organista i dyrygent chóru w parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, gdzie prowadzi klasę organów oraz zajęcia z improwizacji organowej. Artysta w swoim dorobku posiada płytę CD z muzyką organową i wokalną, którą nagrał w 2013 roku wspólnie sopranistką J. Zawartko-Kołodziej.

Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Pieczołowicie opracowany repertuar zawdzięcza dyrektorom artystycznym: Janowi Drozdowiczowi – organmistrzowi, członkowi Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukaszowi Romankowi, który wystąpi również podczas najbliższego koncertu. Program festiwalu łączy współbrzmienie organów z różnorodnymi instrumentami oraz śpiewem solistów lub zespołów wokalno-instrumentalnych. Koncerty opatrzone są narracją, która wprowadza publiczność w świat muzycznej wiedzy oraz historyczne tło.

Kościół pw. św. M. M. Kolbego wyposażony jest w wysokiej klasy trzydziestodwugłosowe organy. Podczas każdego odbywającego się tam koncertu prezentowane jest pełne spektrum walorów, pozwalające słuchaczom na głębokie przeżywanie muzyki.

VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Wokalno-Organowego jest poświęcona kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Kolejne festiwalowe koncerty odbędą się 5 września (sopran Angelika Rzewuska, organista Jerzy Kukla) i 19 września (kontratenor Marcin Ciszewski, organistka Ewa Bąk, trąbka Wojciech Musiał).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy