O Maryi, która towarzyszy dzieciom, i która uczy miłości Kościoła mówił abp Józef Kupny w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Lubszy, gdzie dokonał rekoncyliacji ubiorów Matki Bożej z Czerwonogrodu. Przewodniczył tu Mszy św. kończącej pielgrzymkę wspólnot uczestniczących w Programie Odnowy Parafii.
Zachęcał do poznawania z Maryją tajemnicy Kościoła – tak dziś często nie rozumianego – Kościoła, który jest Mistycznym ciałem Chrystusa, oblubienicą, którą On ukochał. – Trzeba, żebyśmy poczuli, że wszyscy jesteśmy Kościołem, Kościół to nie tylko ksiądz – podkreślał arcybiskup, zapraszając do angażowania się w odnowę parafii.
Metropolita dokonał rekoncyliacji ubiorów Matki Bożej Czerwonogrodzkiej – wizerunku o historii sięgającej XVII w. Obraz, znajdujący się pierwotnie w Czerwonogrodzie na Podolu, powstał w 1604 roku i przez lata otoczony był wielką czcią. Nocą z 2 na 3 lutego 1945 roku Czerwonogród padł ofiarą bojówek nacjonalistów, zamordowano wielu mieszkańców. Kiedy pozostali Polacy opuszczali miejscowość, major wojska radzieckiego nakazał kościelnemu oddać klucze, wiedząc że znajduje się tam cenna ikona.
Bronisław Dmytruszyński, Marcin Wierzbicki, Stanisław Wierzbicki i kościelny Zalewski postanowili wówczas ukryć obraz, co opisała w swoim pamiętniku s. Władysława Sobierajska, szarytka. Udało się schować go w kaplicy cmentarnej. Potem trafił do Nyrkowa, następnie do Zaleszczyk.
Deska obrazu z czasem uległa zniszczeniu, pozostały tylko sukienki i korony, ukryte pod podłogą w kuchni. Ostatecznie trafiły one w 2007 roku do Lubszy – gdzie osiedliło się wiele osób przybyłych z Kresów. Po odnowieniu położone zostały na kopii ikony Matki Bożej Czerwonogrodzkiej, którą w latach 2010-2015 napisała ikonografka Dorota Tamara Bartold z Wrocławia (na podstawie fotografii przywiezionej przez s. Władysławę).
Ikona Matki Bożej Czerwonogrodzkiej. Agata Combik /Foto GośćRekoncyliacja odbyła się tuż przed Mszą św. kończącą XXXI Ogólnopolską Pielgrzymkę Ruchu Dla Lepszego Świata – Odnowy Parafii, w której brało udział 15 parafii; obecny był także ks. Stanisław Zając, moderator programu. O znaczeniu tego projektu mówił w homilii ks. Klaudiusz Kordos. Zachęcał do zaangażowania się w budowanie parafialnej wspólnoty, a także do zawierzenia Maryi. – Ja uczyniłem to w II klasie szkoły średniej. Przygotowując się do konkursu o kard. S. Wyszyńskim czytałem wtedy książkę „Wszystko postawiłem na Maryję” – wspominał, mówiąc o własnym doświadczeniu mocy wstawiennictwa Maryi.
Proboszcz parafii w Lubszy, ks. Józef Meler, dziękował uczestnikom pielgrzymki, osobom, które ich gościły, oraz zaangażowanym w rekoncyliację ubiorów Matki Bożej. Wśród uczestników uroczystości był Wikariusz Generalny Zakonu Templariuszy, Wielki Przeor Polski, Krzysztof Kurzeja wraz z małżonką, a także przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu z zarządem.
W organizację pielgrzymki włączyli się również parafianie z Mąkoszyc i Szydłowic. Za rok podobna pielgrzymka odbędzie się w parafii pw. Bożego Miłosierdzia w Malborku. Jej przedstawicielom przekazano w Lubszy specjalny krzyż oraz księgę Pisma św.