- Remont zabytkowego jelcza wkracza w decydującą fazę. Już niedługo "ogórek" dostanie drugie życie i wyjedzie na wrocławskie ulice - zapowiedział Kazimierz Kimso, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Region Dolny Śląsk 26 sierpnia, w 41. rocznicę wybuchu strajku solidarnościowego w zajezdni nr VII we Wrocławiu.
„Ogórek” to legendarny Jelcz 043, który swój ogólnopolski przydomek zyskał dzięki charakterystycznemu kształtowi.
Autobusem podobnym do obecnie remontowanego kierowca MPK, Tomasz Surowiec, zablokował 26 sierpnia 1980 roku bramy ówczesnej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. Pamiętając o tamtych wydarzeniach przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za renowacje Ogórka oddali 26 sierpnia hołd Tomaszowi Surowcowi, składając kwiaty pod tablicą poświęconą jego pamięci
– Cieszę się, że prace nad renowacją „Ogórka” postępują i już niedługo będzie mógł wozić młodzież szkolną i turystów na liczne wystawy i wydarzenia w naszej instytucji – powiedział dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia – Myślę, że już dziś możemy ogłosić, że nasz świeżo wyremontowany autobus premierowo wyjedzie na ulice Wrocławia 11 listopada i weźmie udział w Radosnej Paradzie Niepodległości, która tradycyjnie wyruszy z placu przy Centrum Historii Zajezdnia.
– Zdecydowana większość prac już za nami. Pozostało jedynie wyposażenie wnętrza autobusu - także w multimedia – podkreśla Prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Cieszę się, że Wrocław jest miastem, które swą siłę i piękno opiera na jedności. W tym projekcie uczestniczą przecież osoby o różnych poglądach i przekonaniach politycznych, ale to nie przeszkodziło nam w ukończeniu tego dzieła – dodaje.
Renowacja zabytkowego pojazdu to praca zespołowa, poza Centrum Historii Zajezdnia, MPK, NSZZ „Solidarność” oraz Spółką JELCZ swój wkład mają także Studenckie Koło Naukowo-Techniczne P13 Politechniki Wrocławskiej, Akademicki Klub Motorowy Apanoar oraz Koło Naukowe Wireless Group.