To jedna z najnowocześniejszych aren sportowych na Dolnym Śląsku. Otwarcie było równie widowiskowe jak sam obiekt. - Marzenia się spełniają. To dzięki Opatrzności Bożej i wszystkim ludziom, którzy się zaangażowali w ten projekt - mówi Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica.
Takiej areny nie powstydziłyby się miasta kilku czy kilkunastokrotnie większe od Trzebnicy.
Hala im. Dolnośląskich Olimpijczyków ma łączną powierzchnię 3,5 tys. metrów kwadratowych i pomieści ok. 1000 widzów. Powstała m.in. z myślą o najmłodszych mieszkańcach - kilkuset uczniach Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy, którzy będą z niej korzystać.
W przyszłości stanie się także Dolnośląskim Centrum Olimpijskim. Jednocześnie będzie także przestrzeń dla różnego rodzaju widowisk, koncertów, spektakli, uroczystych gali, zawodów i turniejów.
- Cieszę się, że udało się zrealizować jeden z moich największych celów. W tej hali jednocześnie zajęcia wychowania fizycznego mogą odbywać aż cztery klasy. Gdzie wcześniej miały ćwiczyć? Rok temu o tej porze przeżywaliśmy upały i dzieci na boisku podczas rozpoczęcia roku szkolnego mdlały z powody słońca. Dwa lata temu padał silny deszcz. Teraz bez względu na pogodę dzieci i nauczyciele rozpoczną rok szkolny w tym nowoczesnym obiekcie. Marzenia się spełniają dzięki Opatrzności Bożej i wszystkich ludziom, którzy zaangażowali się w ten projekt - mówił Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica.
Podkreśla, że efekt końcowy udało się osiągnąć tylko dzięki pracy zespołowej wielu ludzi. - Trzebniczanie zasługują nie tylko na ten budynek, ale także na to wszystko, co się będzie tutaj działo - stwierdził M. Długozima.
Przywołał w swoim przemówieniu słowa abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego z niedawnego Kongresu Pracy we Wrocławiu. - Dzisiaj, jak państwo zauważyliście, nagrody Nobla nie otrzymują pojedyncze osoby. Dzisiaj otrzymują go zespoły. I właśnie taki zespół stworzyłem, a hala jest tym Noblem dla wszystkich mieszkańców - oświadczył burmistrz.
Na otwarciu pojawili się europarlamentarzyści i parlamentarzyści, władze województwa i regionu, samorządowcy i dolnośląscy olimpijczycy z Renatą Mauer-Różańską na czele - dwukrotną mistrzynią olimpijska.
Podczas gali zaprezentowano sekcje sportowe działające w Trzebnicy m.in. siatkówkę, koszykówkę i piłkę ręczną. Oprócz tego uroczystość uświetnił występ zespołu Dziubek Band, a także lokalnych artystów. Atrakcją był z pewnością pokaz laserowy. Symbolicznie rzuty karne piłkarskie wykonali burmistrz Długozima i wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.
- Dzisiaj władze Trzebnicy, a jest to praca zbiorowa, pokazują przed mieszkańcami wykonanie zadania i zdanie egzaminu ze sprawności. Obserwuję od wielu lat Trzebnicę i widzę, że jest to miasto dynamicznie rozwijające się, dobre do życia i w pewnym stopniu kompletne. W tym mieście dba się o budowanie wartościowej symboliki patriotycznej i europejskiej - mówił Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.
Hala sportowa pochłonęła ponad 20 milionów złotych z tego 17 milionów złotych pozyskano ze środków państwowych.
Kilka ujęć z gali otwarcia oraz zdjęcia obiektu: