Tydzień przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia na Ostrowie Tumskim odsłonięto wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia".
W niedzielny wieczór przy katedrze wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela Instytut Pamięci Narodowej otworzył wystawę „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Wydarzenie stanowiło niejako podsumowanie niedzielnego kazania głoszonego w katedrze, które przybliżało wrocławianom postać Prymasa Tysiąclecia.
Dr Katarzyna Pawlak-Weiss p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej opowiedziała o zmaganiach kard. Wyszyńskiego z komunistyczną władzą oraz o jego roli w dziejach Polski.
Ksiądz kan. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej przypomniał o poświęceniu katedry przez ówczesnego arcybiskupa Wyszyńskiego po jej odbudowie ze zniszczeń wojennych.
Ks. prof. Grzegorz Sokołowski, prezes fundacji "Obserwatorium Społeczne" zwrócił uwagę na rolę Kościoła katolickiego w integracji Ziem Zachodnich i Północnych z resztą Polski po II wojnie światowej.
Zgromadzeni usłyszeli również o współpracy pomiędzy archidiecezją wrocławską a oddziałem IPN we Wrocławiu, czego dowodem jest ta wystawa, a także odbywające się cyklicznie w październiku konferencje naukowe o zaangażowaniu kościoła instytucjonalnego w polonizację Dolnego Śląska.
Wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego skomponowana została ze zdjęć archiwalnych i cytatów. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyka życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności.
Wystawa będzie zmieniać swoją lokalizację, wędrując po Dolnym Śląsku, aby przesłanie dwóch wielkich Polaków trafiło do jak największej liczby ludzi. Każda parafia dolnośląska, która chciałaby prezentować tę ekspozycję na swoim terenie, może zgłosić się do Obserwatorium Społecznego.