Kapituła Świętokrzyska we Wrocławiu ma siedmiu nowych kanoników. Zostali zainstalowani przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.
W tym roku do grona kapituły abp Józef Kupny włączył łącznie 7 kapłanów. Kanonikami gremialnymi zostali: ks. Alfred Gryniewicz i ks. Michał Machał. Natomiast kanonikiem honorowym został ks. Wiesław Szczęch, a kanonikami honorowymi extra numerum: ks. Mirosław Dziegiński, ks. Bartosz Błoński, ks. Mariusz Sobkowiak i ks. Marcin Maślak.
Nominowani złożyli przed metropolitą wrocławskim uroczyste wyznanie wiary oraz deklarację, że będą zgodnie ze statutem kapituły i własnym sumieniem wypełniać nowe obowiązki oraz wspierać modlitwą, słowem i działaniem najwyższego pasterza Kościoła oraz pasterzy diecezji. Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. kanonik Wiesław Szczęch. Zwrócił uwagę, że tajemnica, że Bóg tak umiłował świat, iż dał swojego Syna na śmierć dla naszego zbawienia, jest niepojęta. Przypomniał, że w wyniku grzechu pierworodnego została zaburzona harmonia i w życiu ludzkim pojawiły się obok dobra - zło, obok radości - smutek, obok życia - śmierć. Podkreślił, że stąd ból, cierpienie, przykrości i kłopoty towarzyszą człowiekowi od urodzenia po śmierć. Przytłaczają go jak ciężar nie do uniesienia. Jednych załamują nagle, innych powoli. Są różnorodne, a wydają się dla nas niezmierzone i nieskończone. Obejmują wszystkich, niezależnie od wieku czy statusu materialnego.
Tłumaczył, że krzyż, choć często mówimy, że jest za ciężki, jest na naszą miarę - jest nasz. Zwrócił uwagę, iż jedyną szansą pozbycia się krzyża jest śmierć. Jednak ten sam krzyż, od którego chcemy uciec, może się stać naszą drogą do zbawienia. - Przez krzyż do nieba - cytował bł. Matkę Elżbietę Czacką. Podkreślił, że można krzyża nie lubić, udawać, że go nie widzimy, ale on jest. Stoi między ludźmi niewzruszony. - Nie ma chrześcijaństwa bez krzyża. Wierność krzyżowi to wierność ideałom, które wyraża - zaznaczył.
Nawiązał też do św. Edyty Stein, która mówiła, że krzyż nie jest wieczny - wznosi się wzwyż i wskazuje drogę - i że kiedyś skończy się krzyż, cierpienie, władza śmierci. - Krzyż jest gwarantem zmartwychwstania spuentował.
Posłuchaj całej homilii:
Kolegiata Świętokrzyska powstała z fundacji księcia Henryka Probusa jako wotum po zakończeniu jego długotrwałego sporu z biskupem wrocławskim Tomaszem II. Na znak ugody biskup i książę postanowili ufundować świątynie: Henryk IV Probus - kolegiatę w sąsiedztwie swego zamku, a biskup Tomasz - kolegiatę pod wezwaniem swego patrona w Raciborzu. 11 stycznia 1288 r. książę Henryk wystawił dokument erekcyjny, z którego wynikało, że fundowana kolegiata miała być pomnikiem dla jego rodziny. W dokumencie fundacyjnym zaznaczono, że kapituła kolegiacka winna się składać z 5 prałatów i 12 kanoników. W latach 1502-1538, co upamiętnia tablica na kościele, scholastykiem kolegiaty Świętego Krzyża był Mikołaj Kopernik
W 1810 r. kapituła została rozwiązana. Została restytuowana po 188 latach. Zachowała dawną nazwę, a stylem pracy nawiązuje do pierwszej kapituły i do wypracowanego przez nią dziedzictwa duszpastersko-duchowego.