2022 będzie we Wrocławiu Rokiem Edyty Stein

Rada Miejska Wrocławia przyjęła 16 września rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Edyty Stein.

Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy - czytamy w komunikacie prasowym.

Zwrócono uwagę na setną rocznicę chrztu i I Komunii Świętej (1 stycznia 1922 r.) Edyty oraz przypadającą jeszcze w tym roku - 12 października - 130. rocznicę jej urodzin. Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego, podkreśla, że E. Stein była bardzo aktywną osobą, zaangażowaną m.in. w walkę o prawa wyborcze kobiet, wszechstronnie uzdolnioną oraz otwartą na kontakty z ludźmi różnych wyznań i religii.

"Była również bardzo towarzyska, lubiła tańczyć, grać w tenisa, organizowała wyprawy w Karkonosze, nie ma takiego wrocławianina czy wrocławianki, którzy by mieli w mieście taką liczbę śladów od czasów szkolnych, uniwersyteckich aż po tą tragiczną podróż do Auschwitz" - dodaje Maciej Łagiewski.

- Obchody Roku Edyty Stein koncentrować się będą wokół jej rodzinnego domu przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu i są przygotowywane przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" - mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury. - Zadania instytucji w 2020 r. poszerzono o program pod nazwą "Dziedzictwo Edyty Stein", finansowany wspólnie przez Prezydenta Wrocławia i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" blisko współpracuje z działającym od ponad 30 lat Towarzystwem im. Edyty Stein we Wrocławiu - dodaje.

Towarzystwo Edyty Stein informuje o kolejnych wydarzeniach poświęconych swojej patronce. Wśród nich jest cykl spotkań poświęconych analizie jej dzieła "Co to jest filozofia? Rozmowa między Edmundem Husserlem a Tomaszem z Akwinu". Organizuje je Archiwum Edyty Stein w Kolonii (zobacz TUTAJ). Uczestnicy spotkań będą wspólnie czytać, krok pod kroku, ten tekst i próbować wniknąć w myślenie autorki. Spotkania odbywają się w j. niemieckim, ale na życzenie udostępniony zostanie również tekst również w j. polskim.

Więcej TUTAJ

Zobacz także tu:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..