Wrocławskie grupy modlitwy kontemplacyjnej spotkały się w parafii pw. NMP Matki Pocieszenia na ul. Wittiga we Wrocławiu na Mszy św., a następnie na lectio divina, modlitwie w ciszy i agapie. Nowe osoby miały okazję zapoznać się z taką formą modlitwy i spotkań.
O modlitwie proponowanej w ramach grup modlitwy kontemplacyjnej mówił Paweł – który wraz z żoną Joanną koordynuje spotkania w parafii na wrocławskim Dąbiu.
Wspomniał o czterech jej etapach: lectio (podczas którego czytana jest głośno Ewangelia z danego dnia, a w parafii przy ul. Wittiga także fragment Katechizmu Kościoła Katolickiego), meditatio (kiedy uczestnicy zastanawiają się, „co Słowo do mnie mówi”, „jak się odnosi do mojego życia” i, jeśli chcą, mogą się podzielić tym z innymi – lecz nie jest to obowiązkowe), oratio (modlitwa prośby, uwielbienia – czasem spleciona z poprzednim etapem), contemplatio – 20-minutowe trwanie w ciszy przed Bogiem, bez zatrzymywania się na swoich myślach, rozważaniach (przy czym pomocą są słowa przywołujące naszą uwagę ku Niemu – np. „Jezu, ufam Tobie”, „Jezus”).
Po modlitwie, w której towarzyszył grupie również o. Tomasz Marcinek CSsR z parafii pw. NMP Matki Pocieszenia, był czas na rozmowy i słodki poczęstunek. Organizowane raz po raz agapy oraz dni skupienia z o. Serafinem Tyszko OCD wpisują się także w rytm życia grup modlitwy kontemplacyjnej.
– Od kilku lat uczestniczę w takich spotkaniach w czwartki w parafii pw. św. Faustyny. Zaprosiła mnie śp. Danusia Łukaszewicz – mówi Anna, tłumacząc że cotygodniowa wspólna modlitwa to zachęta do indywidualnego praktykowania jej codziennie.
– Myślę, że takie chwile są bardzo ważne w naszym ciągłym zagonieniu – podkreśla. – To chwila zatrzymania się. „Nie zagadujemy” wtedy Pana Boga, nie narzucamy Mu niczego, po prostu jesteśmy z Nim. Jeśli się wejdzie w rytm codziennego bycia z Bogiem, to w człowieku bardzo dużo się zmienia – choć może trudno opisać te zmiany dokładnie słowami. Ważne, żeby w tej modlitwie nie skupiać się na sobie; żeby po prostu „posiedzieć sobie z Panem Bogiem. Ja niedawno dokonałam takiego kopernikańskiego przełomu. Zwykle się mówi, że modlitwa to czas, który my ofiarowujemy Bogu. Zrozumiałam, że jest inaczej – to jest czas, który Pan Bóg ofiarowuje mnie.
Obecnie we Wrocławiu funkcjonują cztery grupy modlitwy kontemplacyjnej – wyrosłe w kręgu środowiska Przyjaciół Miłości Miłosiernej. Działają w parafii pw. NMP Matki Pocieszenia przy ul. Wittiga (spotkania w środy po wieczornej Mszy św., ok. 19.10), w parafii pw. św. Faustyny przy ul. Jackowskiego (spotkania w czwartki po Mszy św., ok. 18.30), w parafii pw. NMP Bolesnej przy ul. Tatarakowej (spotkania w niedziele o 19.00), a także w parafii pw. św. Augustyna przy ul. Sudeckiej (spotkania w soboty o 12.30). Funkcjonuje również grupa online.
Szczegółowe informacje znajdziesz na przyjacielemm.pl. Więcej wkrótce w papierowym wydaniu GN.
Modlitwie towarzyszy ikona Chrystus Święta Cisza. Agata Combik /Foto Gość