Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów Prowincji św. Jadwigi "Antonianum" rozpoczęło uroczyście swój 125. rok akademicki - 2021/2022.
Mszy św. inauguracyjnej we wspomnienie św. Hieronima przewodniczył prowincjał o. dr Alan Brzyski OFM.
- Święty Hieronim, dzisiejszy patron, był posłusznym sługą Słowa Wcielonego. Zamieszkiwał grotę, gdzie studiował pismo. A my w każdej Mszy św. przechodzimy do spotkania z żywym Bogiem - mówił na początku liturgii o. Wawrzyniec Zbigniew Wojtyra OFM, rektor seminarium „Antonianum” na wrocławskich Karłowicach.
W homilii o. Alan Brzyski zwrócił uwagę, że choć w tych czasach codzienność zdominował temat pandemii, nie możemy zapomnieć, że przełom lat 2021 i 2022 jest bogaty w rocznice. M.in. 800. rocznicę zatwierdzenia reguły św. Franciszka, 100. rocznicę ofiarowania Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, 10. rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II, 130. rocznicę urodzin św. Edyty Stein, a później 80. rocznicę jej męczeńskiej śmierci.
- Jezus kieruje do apostołów nakaz, by nieśli pokój. Pokój jest obecny na kartach Ewangelii. Na naszym gruncie franciszkańskim ten temat wybrzmiewa bardzo mocno. Święty Franciszek w testamencie napisał: „Pan objawił mi, abyśmy używali pozdrowienia: »Niech Pan obdarzy was pokojem«” – przypomniał o. Alan Brzyski.
Zaznaczył, że św. Jan Paweł II nakreślił mocno swój pontyfikat, niosąc pokój. Dlaczego pokój Chrystusa jest inny niż ten, który opisuje świat? Jezus mówi, że pokój wypływa z dóbr nadprzyrodzonych. To wynik zjednoczenia z Bogiem w miłości. I ten pokój wewnętrzny, którego szuka człowiek w głębi swej istoty, a także pokój, którego żąda ludzkość.
- Droga do pokoju prowadzi ostatecznie przez miłość, dąży do stworzenia cywilizacji miłości. Ideę pokoju należy nie tylko omawiać na gruncie naukowym czy politycznym, ale należy przenieść ją bardzo mocno w nasze codzienne życie, także na gruncie formacji seminaryjnej, zakonnej. Zawsze w odniesieniu do Boga, który jest dawcą pokoju - mówił o. Brzyski.
Pierwszy krok na drodze do pokoju stanowi przebaczenie. W marcu 1939 r., kilka miesięcy przed rozpoczęciem II wojny światowej, kiedy nad Europą unosiła się atmosfera konfliktu, urodzona we Wrocławiu karmelitanka Edyta Stein pisała do przełożonej, by ta pozwoliła jej oddać się w uroczystym akcie Sercu Bożemu w intencji prawdziwego pokoju. „Wiem, że jestem niczym, ale Jezus tego chce” - pisała.
- W dzieło ewangelizatora została wpisana misja: jeżeli pokój nie stanie się naszą codziennością, nie zagości w naszych sercach, nie zaistnieje między ludźmi ani na świecie. Kolejny rok akademicki powinien skupić się na pogłębianiu, doświadczaniu i udzielaniu Chrystusowego pokoju. Bądźmy świadomi prawdziwości tych słów, że jeżeli pokój jest możliwy, to pokój jest obowiązkiem ucznia, który został posłany, by głosić światu dobrą nowinę o zbawieniu - podsumował prowincjał franciszkańskiej prowincji św. Jadwigi.
Profesorom i alumnom życzył, by nadchodzący rok stał się realizacją wezwania św. Franciszka: „Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju”.
Po Eucharystii w auli „Antonianum” odbyła się uroczysta inauguracja wraz z immatrykulacją trzech nowych kleryków WSD franciszkanów. Przewodniczył jej ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Uczestniczyli w niej nie tylko franciszkańscy wykładowcy i alumni, ale także rektorzy innych seminariów, m.in. salwatorianów w Bagnie i diecezjalnego w Legnicy.
W sprawozdaniu z życia i działalności WSD franciszkanów o. Zacheusz Drążek OFM poinformował, że w poprzednim roku na uczelni studiowało 13 alumnów. - Bardzo się cieszę, że na koniec mojej drugiej kadencji rektorskiej mogę uczestniczyć w tej inauguracji. Cieszę się z nowych studentów. Jesteście częścią PWT we Wrocławiu, więc czujemy się jak w jednej rodzinie. Macie wspaniałych mistrzów na drodze waszej formacji intelektualnej, duchowej i ludzkiej. Liczą się chęci. Nie bójcie się czytać i słuchać waszych profesorów - zwrócił się po akcie ślubowania do nowych studentów WSD „Antonianum” ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.
Wykład inauguracyjny pt. „Ekologia integralna w świetle nowych technologii” wygłosiła prof. Teresa Grabińska, doktor nauk fizycznych i humanistycznych z Akademii Wojsk Lądowych.