Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kościół NMP na Piasku. Nowenna przed 145. rocznicą śmierci sługi Bożego ks. Jana Schneidera

Rozpoczęła się 5 października; potrwa przez dziewięć kolejnych wtorków. Cotygodniowa modlitwa, połączona z prezentacją kolejnych etapów życia sługi Bożego, to przygotowanie do obchodów 145. rocznicy jego śmierci. Jubileusz będzie uroczyście obchodzony 7 grudnia.

Modlitewne spotkania odbywają się co wtorek w kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu. W październiku prelekcje poświęcone założycielowi Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej rozpoczynają się po modlitwie różańcowej, tuż przed Mszą św. o 18.00, w czasie której trwa modlitwa o wyniesienie ks. Jana na ołtarze.

Podczas pierwszego dnia nowenny s. Elżbieta Cińcio przedstawiła sylwetki rodziców ks. Jana – Katarzyny i Jerzego Jana, którzy zawarli związek małżeński 30 września 1821 r. w kościele pw. św. Jerzego w Mieszkowicach.

Byli ludźmi głębokiej wiary, ubogimi, ale bardzo pracowitymi. Jerzy był z zawodu rzeźnikiem, dodatkowo najmował się do pracy m.in. na roli. Jego żona przed zamążpójściem pracowała jako pomoc domowa, a i potem wspierała budżet rodzinny, podejmując raz po raz sezonowe prace. Zostali rodzicami trojga dzieci, syna Jana Jerzego i dwóch córek, Rozalii i Marii Janiny.

Małżeństwo przetrwało 23 lata. Katarzyna zachorowała na gruźlicę i zmarła w 1844 r., jej mąż dożył sędziwych lat. Córki założyły swoje rodziny, syn został kapłanem. Prawnuczka państwa Schneiderów wstąpiła do założonego przez niego zgromadzenia.

Kościół NMP na Piasku. Nowenna przed 145. rocznicą śmierci sługi Bożego ks. Jana Schneidera   Tu spoczywają doczesne szczątki sługi Bożego. Agata Combik /Foto Gość

Po Mszy św. siostry Maryi Niepokalanej zgromadziły się na modlitwie w kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej w kościele pw. NMP na Piasku (pierwsza na lewo od bocznego wejścia) – gdzie spoczęły doczesne szczątki ks. Jana, po ekshumacji przeniesione tu w 1969 r. z cmentarza św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

– Podczas kolejnych spotkań będzie można dowiedzieć się więcej o dzieciństwie naszego założyciela, o jego studiach, święceniach i kolejnych etapach życia – wyjaśnia s. Elżbieta.

– Ks. Jan w tym właśnie kościele pw. NMP na Piasku był przez pewien czas wikarym – akurat w czasie, gdy wikarym był tu również sługa Boży ks. Robert Spiske, założyciel Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi. Później był ponad 20 lat proboszczem w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus – wyjaśnia s. Małgorzata Cur.

Co wtorek o oprawę liturgiczną zadbają siostry z innych placówek zgromadzenia – tym razem były to siostry z Raciborza i Raciborza-Brzezia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy