3,5 tys. km każdego miesiąca będzie pokonywał nowy bus przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Pojazd został przekazany na potrzeby Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dobroszowie Oleśnickim prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Podopieczni zdobywają tam kompetencje społeczne i uczą się samodzielnego funkcjonowania pomimo ograniczeń.
W Dobroszowie Oleśnickim ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, pobłogosławił nowy bus przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Każdego dnia pojazdem uczestnicy docierają na zajęcia, a po ich zakończeniu są odwożeni do swoich domów.
- Troska o osoby z niepełnosprawnościami to bardzo konkretna realizacja naszej misji - podkreśla kapłan. - Oni są naszym skarbem. Okazując im nasze wsparcie, budujemy kulturę spotkania, o którym mówi papież Franciszek. W ten sposób zachęcamy wszystkich do budowania świata bardziej ludzkiego.
Zakup został dofinansowany przez powiat wrocławski z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jego zadaniem jest likwidowanie barier transportowych.
- Jako powiat wrocławski bardzo mocno kładziemy nacisk na wspieranie grup dotkniętych wykluczeniem, zarówno osoby niepełnosprawnych, jak i seniorów - zaznacza Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego. - To już kolejny bus, który przekazujemy do dyspozycji placówkom wrocławskiej Caritas, aby służył tym właśnie grupom osób potrzebujących naszej pomocy.
Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką, która stwarza osobom z niepełnosprawnościami, niezdolnym do podjęcia pracy, możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w społeczeństwie oraz podjęcia zatrudnienia.
- W warsztacie kształtujemy w podopiecznych poczucie własnej wartości, doskonalimy ich umiejętności, które zostały nabyte wcześniej, oraz uczymy nowych rzeczy - wyjaśnia Marcin Seretny, kierownik warsztatu. - Zajęcia pozwalają na wszechstronny rozwój i na rozwijanie zainteresowań w takich dziedzinach, jak sport, rękodzieło artystyczne, plastyka, kulinaria, ogrodnictwo. Dzięki pojazdom uczestnicy będą mogli docierać do różnych placówek kultury i na różne wydarzenia. To sprzyja integracji z otoczeniem, tym samym przeciwdziałamy marginalizacji osób z niepełnosprawnościami.
Pojazd wyposażony jest w rampę i miejsce do przewozu osoby na wózku inwalidzkim. Każdego dnia, przewożąc uczestników, bus będzie pokonywał ponad 150 km.