Drugie spotkanie biznesowo-polityczno-naukowe pod nazwą "Forum G2- Geopolityka, Gospodarka" odbyło się na Stadionie Wrocław. Była to próba oceny sytuacji polityczno-gospodarczej po kryzysie związanym z pandemią COVID-19.
Wydarzenie zorganizowało stowarzyszenie Instytut Strategii Gospodarczych i Geopolitycznych. Impreza została przygotowana z rozmachem, zaproszono wielu wyśmienitych prelegentów - przedstawicieli świata polityki, rządu, think-tanków, nauki i biznesu. Swój udział zapowiedziało łącznie 75 prelegentów. Spotkania panelowe odbywały się w 4 salach centrum konferencyjnego stadionu, podejmowane były tematy z zakresu gospodarki, geopolityki, innowacji i biznesu.
Wiodącym tematem wszystkich spotkań i całego forum była próba oceny sytuacji polityczno-gospodarczej po kryzysie związanym z pandemią COVID-19, stąd temat tej edycji brzmiał: "Nowe rozdanie. Świat po kryzysie".
W panelu otwarcia wzięli udział Wojciech Myślecki, Jacek Bartosiak, Radosław Kaskiewicz, Michał Kurtyka, Michał Dworczyk i Paweł Kowal. Wszyscy zgodnie potwierdzili, że świat znacznie zmienił się w wyniku pandemii i zjawisk z nią związanych, takich jak lockdown, perturbacje gospodarcze, walka ze skutkami pandemii, zerwanie tradycyjnych światowych łańcuchów dostaw.
W tym okresie przyśpieszyły niektóre zmiany społeczne i zawodowe, zapowiadane wcześniej, również digitalizacja życia. Warto zwrócić uwagę, że sama formuła forum, jako spotkania dużej grupy osób, obecnie często przybiera formę spotkania wirtualnego (online). W formule wirtualnej istnieje większa możliwość zaproszenia uczestników z odległych zakątków świata, co wcześniej sprawiało trudności.
Przedstawiciele poszczególnych sektorów prezentowali przedsięwzięcia, które są podejmowane w nowej rzeczywistości, aby odnaleźć się w niej i wykorzystać nadarzające się okazje. Była mowa o inicjatywach legislacyjnych i programach narodowych (przykładowo w zakresie wspierania rozwoju paliw opartych o wodór), zmianach technologicznych i organizacyjnych wdrażanych w dużych zakładach przemysłowych, badaniach i inicjatywach centrów badawczo-naukowych.
Osoby zainteresowane mogły również usłyszeć analizy i przyłączyć się do dyskusji o obecnych szansach i zagrożeniach politycznych, naszej pozycji w Unii Europejskiej, czy budżecie odbudowy. Dyskutowano również o sposobach zdobywania kapitału czy inwestowania w niepewnych czasach.
Czy takie spotkania mają sens? Czy takie rozważania i spekulacje mają jakąkolwiek wartość?
- Myślę, że niewątpliwie każda formuła i platforma wymiany myśli strategicznej dla Polski ma zawsze sens. Tym bardziej, że jest realizowana w szerokim gronie specjalistów i w szerokim zakresie tematów. Szkoda może jedynie, że frekwencja nie była większa, jak na tego rodzaju przedsięwzięcie. Cieszy również, że spotykają się przedstawiciele wszystkich stron, mających wpływ na strategię i zmiany. A więc reprezentanci myśli geopolitycznej, świata polityki, dużego biznesu, urzędów i regulatorów, świata nauki, inżynierów i specjalistów - mówi Stanisław Kamiński, uczestnik Forum G2.
Podkreśla, że forum nie było przestrzenią do wymiany pochwał, ale w szczególności uwag do przeszłości, stając się niejako próbą wyciągnięcia wniosków.
- To daje nadzieję, że taka wymiana poglądów przyniesie wyważone i potrzebne inicjatywy. Potrzeba nam odważnych, kreatywnych, systematycznych i wielopłaszczyznowych działań, abyśmy mogli wyjść z tego przesilenia silniejsi politycznie, gospodarczo i społecznie. Nikt za nas nie wykona tej pracy. Czy Wrocław będzie drugą Krynicą? Zobaczymy - podsumowuje S. Kamiński.