W przeddzień Dnia Dziecka Utraconego, obchodzonego 15 października, we Wrocławiu odbył się pochówek dzieci przedwcześnie urodzonych. Urna z prochami spoczęła w grobowcu na cmentarzu Osobowickim.
Ceremonii przewodniczył o. Fabian Kaltbach OFM. - Pan Bóg chce wszystkich mieć w swoim domu na wieki - mówił podczas Mszy św. w cmentarnej kaplicy w intencji dzieci, a także ich bliskich. Podkreślił, że w niebie spotkamy i osoby nam znane, i te, których twarzy nie mogliśmy poznać. - Niech Boże miłosierdzie dotrze do naszych serc ze swoim pocieszeniem - modlił się, zachęcając do wspierania tych, którzy swoje dzieci utracili.
Zdjęcia:
- Dziękujemy ojcom franciszkanom za to, że od kilku już lat otaczają swoją modlitwą, troską sprawę tych pochówków - mówiła s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji "Evangelium Vitae", prowadzonej przez boromeuszki, która jest współorganizatorem odbywających się cyklicznie pochówków dzieci utraconych. - Dlaczego akurat jutro przypada Dzień Dziecka Utraconego? Gdyby dziecko poczęło się 1 stycznia, to właśnie jutro wypadałby, zgodnie z medycznymi ustaleniami, dzień jego narodzin [uśredniona data porodu - red.]. Dziś, niestety, inaczej świętujemy narodziny dzieci, ale myślę, że możemy uczynić z tego spotkania prawdziwe świętowanie, bo dzieci są już bezpieczne w ramionach najlepszego Ojca.
Siostry rozdały chętnym białe róże, które można było złożyć przy grobowcu dzieci. Po pochówku każdy otrzymał szczególny symbol - przypinkę w kształcie stópek dziecka w 11. tygodniu życia płodowego.
- Są one symbolem obrońców życia - mówiła s. Ewa. - Chciałabym podziękować wam, że to życie przyjęliście z miłością. Choć nie mogliście doczekać szczęśliwego dnia narodzin, to jednak to dziecko będzie na zawsze w waszych sercach, wasza miłość będzie zawsze z nim. Chciałabym, byście, patrząc na te maleńkie stópki, zawsze uświadamialie sobie, że każde życie jest święte, żebyście - pamiętając o waszym dziecku, rozmawiając z nim, przywołując je w waszych wspomnieniach - stali się apostołami i obrońcami każdego życia ludzkiego.
Siostra zapewniła, że osoby potrzebujące jakiegokolwiek wparcia - psychologicznego czy innej pomocy - mogą uzyskać je w Fundacji "Evangelium Vitae".
Pochówki prochów dzieci utraconych, pochodzące z wrocławskich szpitali, odbywają się zwykle w połowie marca, w drugiej połowie czerwca i w okolicach 15 października. Do jednej urny składane są prochy dzieci przedwcześnie urodzonych, których rodzice nie zdecydowali się na organizację indywidualnego pochówku we własnym zakresie, czasem będąc przytłoczeni bólem towarzyszącym stracie dziecka.
W organizację pochówków zaangażowany jest ze strony Urzędu Miasta MOPS. Fundacja "Evangelium Vitae" jest ich współorganizatorem. Zaprasza do udziału w ceremoniach rodziców, którzy w ostatnim czasie utracili dziecko, ale także innych - którzy czasem od lat noszą wciąż w sercu ból po takiej stracie, którzy może nie znają miejsca pochówku swojego dziecka, nie pożegnali się z nim.